Nawigacja

Biuletyn IPN

„Biuletyn IPN” nr 11/2022 – Reparacje

 

  • „Biuletyn IPN” nr 11/2022 – Reparacje
    „Biuletyn IPN” nr 11/2022 – Reparacje
  • Okładka płyty z filmem „Przełamać barierę strachu. Biskup Ignacy Tokarczuk”
    Okładka płyty z filmem „Przełamać barierę strachu. Biskup Ignacy Tokarczuk”

Listopadowy numer „Biuletynu IPN” podejmuje ważny w debacie publicznej temat reparacji. Publikujemy „Wstęp do Raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939–1945” – pióra Arkadiusza Mularczyka. Autor przedstawia w nim treść raportu, który staje się podstawą do żądania przez Polskę zadośćuczynienia za straty wojenne.

Na naszych łamach powraca też cykl Polskie rodziny, w którym spoglądamy na najnowszą historię przez pryzmat losów poszczególnych rodzin. Nawiązując do zakończonego niedawno Festiwalu NNW zastanawiamy się nad rolą filmu w opowiadaniu naszych dziejów.

W „Biuletynie IPN” znajduje się kod QR do filmu Macieja Wojciechowskiego i Tadeusza Arciucha Przełamać barierę strachu. Biskup Ignacy Tokarczuk.

Prenumeratorzy otrzymają DVD z filmem.

„Biuletyn IPN” jest dostępny również w prenumeracie.

Spis treści

Straty wojenne

  • Arkadiusz Mularczyk – Reparacje. Wstęp do Raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939–1945

Niepodległość

  • „Ze złem trzeba czynnie walczyć”. Z prof. Stanisławem Michnowskim rozmawia Barbara Świtalska-Starzeńska
  • Stanisław Michnowski „Marian”, równolatek Niepodległej, członek Sodalicji Mariańskiej, geofizyk, autor ponad 120 publikacji naukowych, współzałożyciel i były redaktor naczelny czasopisma naukowo-technicznego „Politechnika”.

Komentarze historyczne

  • Janusz Wróbel – Mandżurskie pola śmierci. Zapomniany rozdział polskiej martyrologii

W początkach lutego 1904 r., pomimo silnego mrozu w Warszawie panowała gorąca atmosfera. Gazety ukazywały się w zwiększonej objętości, redakcje pracowały całą dobę, a dziennikarze w gorączkowym pośpiechu przygotowywali specjalne dodatki. Gazeciarze roznosili je po ulicach miasta, krzycząc na całe gardło: „wojna polsko-japońska!”. Przechodnie rozchwytywali gazety, a w zapełnionych po brzegi kawiarniach prowadzono ożywione dyskusje nad wydarzeniami na Dalekim Wschodzie.

Polskie rodziny

  • Jarosław Szarek – Polskość, która kosztuje

Nie ma niepodległości bez wiary, korzeni i pamięci. Czerwony totalitaryzm, niszcząc ten świat – ze szczególną zaciętością na Kresach Rzeczypospolitej – pozostawił po sobie nieodkryte do dzisiaj groby, ruiny i pokolenia okaleczonych cierpieniem swych najbliższych. Wśród nich była rodzina Krasowskich z Mińska. Od wielu już lat prof. Teresa Krasowska upamiętnia dramatyczny los swej rodziny, ale nade wszystko wychowuje i prowadzi współczesną młodzież drogą prawdy, piękna i dobra, co jest skuteczną odpowiedzią na pokusy burzycieli fundamentów naszej łacińskiej cywilizacji.

Sylwetki

  • Mariusz Krzysztofiński – Przełamywał barierę strachu. Arcybiskup Ignacy Tokarczuk

Pisarze Niepodległości

  • Marek Klecel – Zesłaniec syberyjski, legionista, pisarz. Wacław Sieroszewski (1858–1945)

Historia i film

  • Kinga Hałacińska – Filmy i tożsamość. Festiwal Filmowy NNW, Gdynia 2022
  • Artur Adamski – Filmu historycznego kłopoty z prawdą

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowa

do góry