Nawigacja

Aktualności

Spacer historyczny po Cmentarzu Orląt Lwowskich w ramach „Przystanku Historia Lwów” 

Pierwszy listopada 2022 r. był kolejnym dniem „Przystanku Historia” we Lwowie. Zaplanowany na ten dzień spacer historyczny, związany z rocznicą wybuchu walk o Lwów w 1918 r., opóźnił się z powodu kolejnego alarmu powietrznego. Zgodnie z procedurą zatrzymał się transport miejski i uczniowie Liceum nr 10 im. św. Marii Magdaleny nie mogli przybyć z samego rana na Łyczaków.

Jednak życie szybko wróciło do normy i na Cmentarzu Obrońców Lwowa polska młodzież mogła posłuchać opowieści o Lwowskich Orlętach, tych z 1918 i tych z 1920 roku.

Odwiedzono również pomniki lotników amerykańskich i francuskich piechurów, którzy także zasłużyli się w walkach na Kresach wschodnich. Po spacerze uczniowie, w tym kilkoro harcerzy i strzelców, zapalali znicze na grobach bohaterów, w ramach akcji TVP 3 i Konsulatu Generalnego RP we Lwowie - „Światełko Pamięci dla Łyczkowa”. Jak co roku, dzięki licznym wolontariuszom z organizacji polskich na Ukraine, tysiące bialoczerwonych zniczy zapłonęło na polskich grobach we Lwowie. Pięknie zaopiekowane mogiły żołnierskie to m.in. zasługa lwowskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi, ale właściwie wszystkie organizacje polskie mają swój wkład w ratowanie zabytkowych grobów na Cmentarzach Łyczakowskim i Janowskim, a także innych mniej znanych.

Po południu, w dniu Wszystkich Świętych, odbyła się na Cmentarzu Orlą Mszą św. pod przewodnictwem Metropolity Lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego. Modlono się za poległych obrońców Lwowa oraz tych walczących obecnie z rosyjską agresją. Za udział w modlitwie i akcji na Cmentarzu Łyczakowskim podziękowała obecnym uczestnikom Konsul Generalna Eliza Dzwonkiewicz. Obchody zakończyła procesja po alejkach cmentarza. Koordynatorem „Przystanku Historia” we Lwowie był Artur Żak z Centrum im. Mikołaja Reya, a edukatorem dr Jacek Magdoń z OBEN IPN w Rzeszowie.

do góry