Nawigacja

Aktualności

A może Przystanek Historii IPN w Houston ?

30 października 2022 r. dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w  oraz dr Mirosław Surdej, historyk OBBH IPN w Rzeszowie udali się w podróż do Teksasu, gdzie uczestniczyli w Dniu Dziedzictwa Polskiego. Na obchodach byli obecni przedstawiciele polskich środowisk polonijnych, także tych reprezentujących emigracje z 1919 r. Był Konsul Generalny w Houston Robert Rusiecki, m.in. prof. Jim Mazurkiewicz, reprezentant lokalnej władzy komisarz Jack Cagle, przedstawiciele Szkoły Polskiej im. Mikołaja Kopernika w Houston, kierownictwo Studium Polskiego przy Uniwersytecie Katolickim im. św. Tomasza w Houston. Spotkanie stanowiło przyczynek do nawiązania kontaktów ze środowiskami polskimi w kontekście uruchomienia działań w ramach Przystanku Historia USA w Houston.

Podczas Dnia Dziedzictwa Polskiego w przepięknych strojach ludowych prezentowała się rodzina Winiarskich, pochodząca z Przemyśla, która animuje polonijny zespół ludowy działający w Houston.

Wieczorem w  siedzibie Konsulatu RP w Houston dr hab. Dariusz Iwanczko i dr Mirosław Surdej przedstawili projekt "Archiwum Pełne Pamięci" i Notacje Instytutu Pamięci Narodowej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele inteligencji polonijnej w Houston m.in. Konsul Generalny, przedstawiciele polskiego środowiska medycznego min. prof. Waldemar Priebe Uniwersytetu w Teksasie MD Anderson Center, prof. Jim Mazurkiewicz TAMU w Houston, dr Zbigniew Wojciechowski, były konsul honorowy RP w Houston. 

W Houston dr hab. Dariusz Iwaneczko i dr Mirosław Surdej gościli w domu pana Andrzeja Szpaka pochodzącego z Przemyśla, który był międzynarodowym sędzią piłki nożnej. Dzisiaj mieszka w Teksasie i prowadzi własną działalność. Jest mocno zaangażowany w działalność w środowisku polonijnym.

 

do góry