Nawigacja

Aktualności

Odszedł na wieczną wartę por. Stanisław Leśko

Nad ranem, w dniu 19 września 2022 r. odszedł na wieczną wartę por. Stanisław Leśko, w latach 1940–1945 żołnierz ZWZ–AK, a następnie (1945–1946) w szeregach DSZ oraz WiN. Używał pseudonimów „Wojnar”, „Ścibor”, „Lelek” i ”Leśniewicz”.
Stanisław Leśko
– urodził się 4 lipca 1922 r. w Przybyszówce koło Rzeszowa. W szeregach AK prowadził sabotaż na kolei, produkował zapalniki do min, wykradał broń z pociągów. Uczestnik akcji „Kośba”. W marcu 1945 r. wziął udział w uwolnieniu ze szpitala w Rzeszowie oficera AK Dragana Sotiroviča, a w czerwcu w likwidacji konfidenta UB odpowiedzialnego za śmierć ppor. Wiktora Błażewskiego ps. „Orlik”. W lipcu 1945 r. był w grupie, która uwolniła ze szpitala kpt. Józefa Maciołka. 24 listopada 1945 r. uczestniczył, na ubezpieczeniu, w likwidacji por. Ludwika Bojanowskiego z WUBP w Rzeszowie. W tym okresie przenosił również meldunki organizacyjne, broń oraz prasę konspiracyjną. Po zdaniu matury, latem 1946 r. wyjechał do Szczecina, a po śmierci z rąk UB bliskiego mu Zygmunta Chłapowskiego (świadek na ślubie) na Górny Śląsk, by ostatecznie osiąść w Rybniku. Swoją działalność powojenną ujawnił dopiero kilkanaście lat temu. W 2014 r. odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

  • Por. Stanisław Leśko. Zbiory prywatne.
    Por. Stanisław Leśko. Zbiory prywatne.
  • Por. Stanisław Leśko. Zbiory prywatne.
    Por. Stanisław Leśko. Zbiory prywatne.

Pogrzeb por. Stanisława Leśki odbędzie się na Cmentarzu Komunalnym w Rybniku przy ul. Rudzkiej 70B w czwartek 22 września 2022 r. o godz. 10:30.

 

 

 

do góry