Nawigacja

Aktualności

„Gra Szyfrów” rusza w Polskę – Żurawica, 28 września 2022

Zapraszamy do odwiedzenia Mobilnego Showroomu promującego gamingowy projekt edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej ,,Gra Szyfrów”. Jest to innowacyjna gra służąca nie tylko rozrywce, ale również edukacji historycznej – przybliżająca grającym realia wojny polsko-bolszewickiej, pracę i dokonania polskich kryptologów. Na wystawie gra dostępna jest na VR oraz PC.

  • „Gra Szyfrów” rusza w Polskę. Zaproszenie do Żurawicy.

Już 28 września „Gra Szyfrów” zagości na Podkarpaciu. Przyjedzie do Żurawicy, gdzie będzie dostępna na parkingu przy Urzędzie Gminy Żurawica.

Po inauguracji 14 września 2022 roku na terenie Sejmu RP, wystawa mobilna wyruszyła w trasę po Polsce. Łącznie odwiedzi 20 miejscowości, gdzie mieszkańcy, w szczególności młodzież, będą mogli za darmo zapoznać się z ,,Grą Szyfrów”. W każdym mieście wystawa będzie gościć jeden dzień. Finał projektu odbędzie się 28 października 2022 w Głogowie. 

Celem organizatorów wystawy mobilnej jest umożliwienie jak największej liczbie osób zainteresowanych bezpośredniego zapoznania się i doświadczenia możliwości edukacyjno-rozrywkowych oferowanych przez współczesne nowe technologie. Warto podkreślić, że ,,Gra Szyfrów" jest częścią projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki pt. ,,Gry w edukacji" i została wpisana do programu nauczania jako treści rekomendowane. 

Wystawa będzie dostępna bezpłatnie w godz. 10–16, przy czym przewiduje się, że w godzinach 10–14 będzie dostępna dla grup zorganizowanych, a w godzinach 14–16 wystawę będzie mogła zwiedzić każda osoba dorosła, a także młodzież w wieku od 13 roku życia –  za zgodą rodzica lub opiekuna.

W tym dniu o godz. 11:30 w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy w Żurawicy będzie możliwość spotkania z Prezesem Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karolem Nawrockim, na którą serdecznie zapraszamy. 

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie przeprowadzi także zajęcia dydaktyczne „Wojna polsko-bolszewicka 1920” dla uczniów szkół podstawowych w Żurawicy. Wydarzeniom będzie towarzyszyć prezentacja wystawy „Wojna z Bolszewikami. Bitwa Warszawska 1920”, ekspozycję można oglądać w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy w Żurawicy.


„Gra Szyfrów” jest innowacyjnym projektem edukacyjnym przygotowanym przez Biuro Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej. To prawdopodobnie pierwsza na świecie gra komputerowa, która powstała w tak ścisłej współpracy z historykami. Jej akcja toczy się w październiku 1920 roku, gdy decydują się losy konfliktu zbrojnego z bolszewikami i przyszłość wolnej Polski. Fabuła „Gry Szyfrów” przybliża realia historyczne oraz pokazuje mało znane dokonania polskich kryptologów, którzy odegrali kluczową rolę w konflikcie polsko-bolszewickimi, wpłynęli na losy wojny. Misje, które muszą wykonać gracze, polegają na złamaniu bolszewickiego szyfru i unieszkodliwieniu pancernych pociągów wroga. To udokumentowane wydarzenia historyczne, których przedstawienie było dokładnie konsultowane z historykami IPN. Pod okiem historyków ożywione zostały główne postacie gry oraz odwzorowane zostały wszystkie detale (jak pojazdy, wnętrza, meble, urządzenia czy stroje). Całość dopełnia pieczołowicie skonstruowana oprawa dźwiękowa. To wszystko sprawia, że „Gra Szyfrów” jest bardzo realistyczna i pozwala graczom poczuć prawdziwą atmosferę konfliktu i tamtych czasów. „Gra Szyfrów” miała uroczystą premierę w kwietniu 2022 r. na największych targach gamingowych na świecie – PAX West w Bostonie.

Grę można już bezpłatnie pobrać ze strony Ministerstwa Edukacji i Nauki lub z platformy Steam. Ponadto jest dostępna w Sklepie Play oraz w AppStore. Gra działa na goglach VR, PC z systemem Windows oraz urządzeniach mobilnych obsługiwanych przez iOS i Android.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

do góry