Nawigacja

Aktualności

Premiera filmu dokumentalnego „Zagłada miasteczka Cieszanów 3/4 maja 1944 roku ” – Cieszanów 16 września 2022

Zapraszamy na premierę 16 września 2022 r. (piątek) godz. 17:00 oraz spotkanie autorskie z twórcami filmu do Centrum Edukacji Ekologicznej w Cieszanowie (budynek dawnego kina) ul. Sobieskiego 8. Od godz. 17:30 film dostępny na YouTube IPN Rzeszów.

  • Zagłada Miasteczka Cieszanów

W nocy z 3 na 4 maja 1944 r. zamordowano 45 mieszkańców Cieszanowa. Spalono 90% zabudowań miasta! Sotnia Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) dowodzona przez Iwana Szpontaka „Zalizniaka” wkroczyła do opustoszałego Cieszanowa dokonując licznych podpaleń. Mordowano głównie przedstawicieli narodowości polskiej. Pamięć o tym wydarzeniu jest kultywowana przez społeczność lokalną Cieszanowa. Poświęcony jednemu z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Cieszanowa został także poniższy film dokumentalny.

Film dokumentalny „Zagłada miasteczka. Cieszanów 3/4 maja 1944 roku” został sfinansowany przez IPN Oddział w Rzeszowie, powstał we współpracy IPN Oddział w Rzeszowie, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie (MBP w Cieszanowie) i Burmistrza Miasta i Gminy Cieszanów.

Scenariusz: Tomasz Róg (MBP Cieszanów);
Reżyseria: Krystian Kłysewicz;
Produkcja/montaż: Krystian Kłysewicz;
Muzyka: Piano Documentary Ambient, Short Sadness Piano, Documentaries Ambient Piano, History, The Documentary;
Wystąpili: Tomasz Róg (MBP Cieszanów),  dr Tomasz Bereza (IPN Rzeszów), dr hab. Dariusz Iwaneczko (IPN Rzeszów);

Twórcy filmu składają podziękowania Wójtowi Gminy Lubaczów za umożliwienie nakręcenia jednej ze scen filmu na terenie Galerii Kolejnictwa - Stacja Basznia w Baszni Dolnej;

W filmie wykorzystano dokumenty archiwalne z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu.

Wykorzystano fot. archiwalne ze zbiorów: AIPN Oddział w Rzeszowie, NAC, Archiwum Urzędu Miasta i Gminy Cieszanów, Stanisława F. Gajerskiego, Stanisława Szabatowskiego, Janiny Szajowskiej, Tomasza Roga, Urszuli Ważnej.

Użyte w filmie fragmenty map WIG z 1938 r. z www.mapywig.org

RELACJA LIVE! Uroczysta premiera, która odbędzie się 16 września 2022 r. o godz. 17.00 w budynku dawnego kina w Cieszanowie dostępna pod linkiem: https://www.facebook.com/events/370208955315899/?ref=newsfeed

do góry