Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie Pomnika Żołnierzy Niezłomnych Wyklętych – Mielec, 3 września 2022

3 września 2022 r.  na Górze Cyranowskiej w Mielcu został odsłonięty największy w Polsce Pomnik Żołnierzy Niezłomnych Wyklętych. Tworzy go 12 figur żołnierzy antykomunistycznego podziemia oraz centralny element Drzewa Życia - zwieńczony orłem z urwanym skrzydłem i ryngrafem, wzorowanym na autentycznym artefakcie znalezionym przy zwłokach jednego z Żołnierzy Wyklętych.

Pomnik powstawał od 2019 r. , na jego budowę składało się wiele osób prywatnych i instytucji. Społeczną zbiórkę koordynowało Stowarzyszenie Klub Historyczny „Prawda i Pamięć” czyli grupa pasjonatów, którzy od początku działali w przekonaniu, że to ich patriotyczny obowiązek. Bo choć wielu Wyklętych i niezłomnych nie ma grobów, mogą mieć pomnik Monument autorstwa Józefa Opali z Koprzywnicy, absolwenta warszawskiej ASP jest pełen symboli. To m.in. 5-metrowa kolumna z granitu, nazwana Drzewem Życia, która ma przypominać trudne losy naszego narodu. Na zwieńczeniu kolumny znajduje się odlany z brązu orzeł w zamkniętej koronie z krzyżem. Końcówka prawego skrzydła jest urwana, co symbolizuje utraconą bezpowrotnie w czasie wojny i po wojnie elitę polskiego państwa. W sercu kolumny został umieszczony ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, patronki Żołnierzy Niezłomnych. „Korowód cieni” - to główna wykonana w brązie część pomnika przedstawiająca sylwetki polskich bohaterów.

Od początku inicjatywę budowy pomnika wspierał Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych. W uroczystościach odsłonięcia pomnika wzięli udział między innymi wicepremier minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński oraz prezes IPN dr Karol Nawrocki, dr hab. Filip Musiał, dyrektor IPN w Krakowie oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz liczna delegacja z Instytytu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. 

Przestrzeń publiczna wolnej, suwerennej i demokratycznej Polski wypełnia się znakami historycznej prawdy, prawdy o tych dobrych i prawdy o tych złych. W całej Polsce upadają sowieckie pomniki zniewolenia, hańby, barbarzyństwa i totalitaryzmu. Powstają pomniki prawdziwych bohaterów, tak jak tutaj w Mielcu (...)  To pomnik społecznej pamięci, tożsamości Mielca i pomnik historycznej rozwagi. Pokazaliście w nim obraz polskiego narodu, który nie lękał się ani sowieckiego komunizmu, ani niemieckiego nazizmu (...) Jest mieczem polskiej pamięci.

– mówił podczas uroczystego odsłonięcia pomnika prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

Prezes IPN zauważył, że arcytrudnym zadaniem był wybór dwunastu postaci z tysięcy heroicznych życiorysów żołnierzy podziemia niepodległościowego. Bohaterowie przedstawieni na pomniku stali się świadectwem całego fenomenu Żołnierzy Niezłomnych.

– Są wśród nich ikony podziemia antykomunistycznego: rotmistrz Witold Pilecki, Hieronim Dekutowski „Zapora, gen. August Emil Fieldorf Nil i płk. Łukasz Ciepliński, prezes IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość”

– podkreślił i dodał:

Panie Pułkowniku Ciepliński: jest dokładnie tak, jak pisałeś w swoich listach z więzienia do syna Andrzeja. Wy wszyscy zginęliście za Polskę niepodległą i Polskę szczęśliwą. Za prawdę i za sprawiedliwość.


Podczas uroczystości można było na stoisku IPN kupić książki, także te poświęcone bohaterom, których pośtaci są uwiecznione na Monumencie. Po części oficjalnej odbyły się spektakle słowno- muzyczne i koncerty. 

 

do góry