Nawigacja

Aktualności

83. rocznica wybuchu II wojny światowej. W tym dniu szczególnie pamiętamy o żołnierzach broniących Westerplatte – 1 września 2022

1 września w całym kraju składamy kwiaty i zapalamy znicze na 70 grobach żołnierzy z Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, którzy w 1939 roku stawiali bohaterski opór niemieckiej agresji. 

Plan dowództwa zakładał 12-godzinną obronę, tymczasem pomimo osamotnienia i przeważających sił wroga, obrońcy Westerplatte wytrwali aż do 7 września 1939 roku. Trudno się dziwić, że miejsce to urosło do rangi symbolu. W tym roku w całej Polsce składamy kwiaty i palimy znicze na 70 grobach w 50 miejscowościach. 

Dokładna lokalizacja miejsc pochówku może być też zachętą, by odwiedzić cmentarz i chociaż przez chwilę zatrzymać się nad grobami pierwszych obrońców słusznej sprawy w najkrwawszej wojnie w dziejach ludzkości.

1 września 2022 r. o 4:45, w godzinę rozpoczęcia niemieckiego ataku na Westerplatte dr Piotr Szopa, naczelnik OBUWiM IPN w Rzeszowie i Paweł Ciszczoń w imieniu posła na Sejm RP Krzysztofa Sobolewskiego zapalili znicze i złożyli kwiaty na grobie Jana Ziomka w Niebylcu (pow. strzyżowski)., Cmentarz parafialny, Niebylec 36, 38-114 Niebylec, Sektor: C, ID grobu: 397.

Jan Ziomek (1898–1978) - urodzony we Lwowie. W 1918 r. brał udział w obronie Lwowa. 19 czerwca 1939 r. został przyjęty do pracy na Westerplatte w charakterze szofera. W czasie obrony walczył na wartowni nr 6. Po kapitulacji został wywieziony do Stalagu I A. Po zwolnieniu ze szpitala obozowego w 1942 r. powrócił do Domaradza. Został zaprzysiężony do Armii Krajowej jako radiomechanik. Po wojnie pracował przy regeneracji sprzętu.

Delegacja Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie Maria Rejman i Grzegorz Leszczyński wraz z Ryszardem Kondrackim ze Stowarzyszenia Historia i Zagadki Jarosławia i Okolic zapaliła znicze na jarosławskich cmentarzach, gdzie spoczywają obrońcy Westerplatte oraz żołnierze Wojska Polskiego, polegli w 1939 r. w obronie ojczyzny. 

Władysław Goryl (1910-2001)urodzony w Jarosławiu. Służbę wojskową odbył w 3. Pułku Piechoty w Jarosławiu. Na Westerplatte przybył 17 marca 1939 r. W czasie obrony był dowódcą wartowni nr 4. Po kapitulacji został wywieziony do obozu jenieckiego Stalag I A.  Po 1945 r. pracował jako magazynier i brygadzista w Jarosławiu. 
Jarosław (woj. podkarpackie), Cmentarz Komunalny – Nowy w Jarosławiu, ul. Krakowska 54, 37-500 Jarosław, Sektor 15, rząd 22, nr grobu 19.

Mogiły żołnierzy Wojska Polskiego poległych i zmarłych w 1939 r. na Nowym Cmentarzu w Jarosławiu. 

Józef Bieniasz (1908–1967) - urodzony w Soninie k. Łańcuta. Uczył się w Gimnazjum w Łańcucie. Służbę wojskową odbywał w 3. Pułku Piechoty Legionów w Jarosławiu. Na Westerplatte przybył 17 marca 1939 r. w stopniu plutonowego. W czasie walk był dowódcą moździerzy. Został ciężko ranny w pierś. Po kapitulacji przebywał w szpitalu a następnie w Stalagu I A. Po wojnie pracował w Jarosławiu jako pracownik umysłowy. Jarosław (woj. podkarpackie).
Stary Cmentarz w Jarosławiu, ul. Cmentarna, 37-500 Jarosław, Sektor 23, rząd 7, nr grobu 11

Radosław Sołek z OBUWiM uczestniczył w rzeszowskich obchodach 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej organizowanych przez 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich. Rozpoczęła je Msza święta w Kościele Garnizonowym z udziałem przedstawicieli władz parlamentarnych i samorządowych, służb mundurowych oraz pocztów sztandarowych. Po jej zakończeniu pod tablicami pamiątkowymi odczytano Apel Pamięci, odśpiewano hymn państwowy, złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

do góry