Nawigacja

Aktualności

Wręczenie Noty Identyfikacyjnej Franciszek Marciniak ps. „Kuna” – Maleniska, 2 sierpnia 2022

2 sierpnia 2022 r. dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie wręczył pani Stanisławie Łokaj notę identyfikacyjną brata – śp. Franciszka Marciniaka ps. „Kuna”.

22 lipca 2022 r. w Belwederze ogłoszono nazwiska ofiar zbrodni nazistowskich i komunistycznych oraz czystek etnicznych, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane przez IPN. Wśród nich ogłoszono nazwisko śp. Franciszka Marciniaka ps. „Kuna”.  Podczas uroczystości w Warszawie notę identyfikacyjną w imieniu rodziny odebrała Małgorzata Gliwa z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. 

Franciszek Marciniak ps. „Kuna” – urodził się 5 września 1927 r. w Maleniskach w pow.leżajski. W okresie od września 1943 r. do lipca 1944 r. był żołnierzem miejscowych struktur AK. Brał udział w akcji „Burza”. Po wkroczeniu wojsk sowieckich kontynuował działalność konspiracyjną w oddziale NZW. Aresztowany przez PUBP w Łańcucie w styczniu 1950 r., został poddany brutalnemu śledztwu. Zmarł w szpitalu więziennym w Rzeszowie 2 maja 1950 r. oficjalnie na gruźlicę płuc. Szczątki Franciszka Marciniaka zostały odnalezione podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN w kwietniu 2021 r. na terenie Cmentarza Pobitno w Rzeszowie.

do góry