Nawigacja

Aktualności

Obchody upamiętniające 79. rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu – 11 lipca 2022

11 lipca 1943 roku ukraińscy nacjonaliści zaatakowali Polaków w 99 miejscowościach przedwojennego województwa wołyńskiego na Kresach – wtedy zajętych już przez niemiecką III Rzeszę. Dla upamiętnienia tego dnia, nazywanego Krwawą Niedzielą, co roku obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 roku. Święto ma na celu upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów dokonanych na obywatelach II Rzeczpospolitej przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej. Wspomnienie przypada 11 lipca 1943 roku, w rocznicę tzw. krwawej niedzieli, będącej punktem kulminacyjnym masowych eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez OUN, UPA, wspieranych przez lokalną ludność ukraińską.

10 lipca 2022 roku delegacja Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oddała cześć obywatelom II Rzeczypospolitej Polskiej pomordowanym 79 lat temu przez ukraińskich nacjonalistów.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie. W swojej homilii ks. prałat Władysław Jagustyn nawiązał do wspomnień na Ukrainie, gdzie "miesiąc lipiec ma zawsze przerażoną twarz, a ogniwa pokoleń wiąże świat pamięci".

Po zakończonej Mszy świętej uczestnicy złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą pamięci Polaków pomordowanych na Kresach Wschodnich, umieszczona na Kościele. Tablica jest symbolem pamięci ludobójstwa sprzed 79. lat i powstała dzięki staraniom środowisk kresowych.

W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, Ewa Leniart wojewoda podkarpacki, europoseł Bogdan Rzońca, Jerzy Cypryś, wiceprzewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego, Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent miasta Rzeszowa, przedstawiciele służb mundurowych, Strzelcy, mieszkańcy miasta.

Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie jak co roku prowadzi akcję – „11 lipca – Zapal Znicz Pamięci”. Akcja ta obejmuje powiaty: rzeszowski, przemyski, lubaczowski i brzozowski, gdzie we współpracy z naszymi partnerami: Jednostką Strzelecką 2033 im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie, Jednostką Strzelecką Nr 2222 w Brzozowie oraz harcerzami i młodzieżą odwiedzamy groby ofiar OUN-UPA, porządkujemy je, palimy znicze, przypominamy tragicznej historii. 

W ramach obchodów 79. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej rozmowa „Genocidium atrox. O ludobójstwie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej" z Ewą Siemaszko, autorką wielu publikacji na temat Zbrodni Wołyńskiej. Rozmowę poprowadzili dr Joanna Karbarz-Wiliński i Bartosz Januszewski z Oddziału IPN w Gdańsku.

 

do góry