Nawigacja

Aktualności

Przygotowania do akcji „11 lipca – Zapal Znicz Pamięci”

11 lipca obchodzić będziemy kolejną rocznicę „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu, kiedy to bojówki Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i jej zbrojnego ramienia - Ukraińskiej Powstańczej Armii zamordowały kilkanaście tysięcy polskich mieszkańców Wołynia.

W dniu dzisiejszym dr Tomasz Bereza i Krzysztof Zając z Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie przekazali na ręce Hufca ZHP i Jednostki Strzeleckiej 2033 w Lubaczowie znicze. Zostaną zapalone na grobach ofiar nacjonalistów ukraińskich w rocznicę Krwawej Niedzieli 11 lipca, w ramach akcji „Zapal Znicz Pamięci” współorganizowanej przez IPN Oddział w Rzeszowie.

Ogółem na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło co najmniej 130 tysięcy Polaków. Większość ofiar tego ludobójstwa do dzisiaj nie doczekała się godnego upamiętnienia.

Dlatego 11 lipca Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zaprasza do przyłączenia się do kolejnej edycji akcji „11 lipca – Zapal Znicz Pamięci” w ramach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa.

do góry