Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie wyremontowanej mogiły Henryka Stroki – Stary Cmentarz w Rzeszowie – 9 czerwca 2022

W 2021 roku zakończono prace konserwatorskie przy mogile Henryka Stroki znajdującej się w kwaterze X na Starym Cmentarzu przy ul. Targowej w Rzeszowie.

Henryk Stroka urodzony w 1839 r. w Bączalu Górnym, uczestnik Powstania Styczniowego, nauczyciel języka polskiego, historii i geografii w Seminariach Nauczycielskich w Krakowie i Rzeszowie, poeta i pisarz, działacz społeczny i radny Miasta Rzeszowa.

W dniu 9 czerwca 2022 r. odsłonięto wyremontowany pomnik. W uroczystości uczestniczyli radna Miasta Rzeszowa – Danuta Solarz, radna Miasta Rzeszowa i dyrektor Społecznego Liceum Ogólnokształcącego Grażyna Szarama, prof. Jan Wolski z Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr Piotr Szopa z Oddziału IPN w Rzeszowie, wójt Gminy Skołyszyn Bogusław Kręcisz, sołtys Bączala Górnego, radny gminy Skołyszyn Janusz Łyszczarz oraz członkowie Stowarzyszenia Miłośników Skołyszyna i okolic im. Edwarda Wojtunia, młodzież dwóch rzeszowskich szkół oraz zgromadzeni goście.

Po złożeniu wiązanek kwiatów i zapaleniu zniczy, głos zabrała Danuta Solarz – radna Miasta Rzeszowa oraz Naczelnik OBUWIM w Rzeszowie dr. Piotr Szopa, którzy przybliżyli postać zmarłego.

Następnie delegacja udała się pod Pomnik Powstańców Styczniowych, gdzie Naczelnik OBUWIM przybliżył historię Powstania Styczniowego.

do góry