Nawigacja

Aktualności

Otwarcie Izby Pamięci Rudniczan Wyznania Mojżeszowego – Rudnik nad Sanem, 12 czerwca 2022

12 czerwca 2022 r. w Rudniku nad Sanem otwarto Izbę Pamięci Rudniczan Wyznania Mojżeszowego. Organizatorami uroczystości byli Barbara i Piotr Tutka twórcy Fundacji „Ocalić od Zapomnienia” im. Stanisławy Tutka i Miejski Ośrodek Kultury w Rudniku nad Sanem.

Na otwarcie Izby Pamięci przybyło wielu zaproszonych gości z Izraela m.in. Perets Zucker z żoną Irig, siostrą Melką oraz siostrzenicą Laurą Nemeyer. Krzysztof Malczewski z Jawish Recards Indexing Poland oraz przedstawiciele z zaprzyjaźnionych instytucji kultury i nauki: z Muzeum Regionalnego ze Stalowej Woli, Fundacji Dziedzictwo z Ulanowa, przedstawiciele władz Rady Miejskiej w Rudniku nad Sanem, ks. Stanisław Czachor proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie reprezentowała dr hab. Elżbieta Rączy i Katarzyna Gajda-Bator.

Powstała Izba Pamięci ma na celu przywracać pamięć o społeczności żydowskiej, która mieszkała w Rudniku przez prawie 400 lat. Będzie otwarta dla zwiedzających i rodzin rudnickich Żydów, którzy na fotografiach będą mogli odnaleźć swoich przodków, a mieszkańcy oglądać jak wyglądało życie w miasteczku i zobaczyć twarze sąsiadów swoich dziadków i pradziadków. Fundatorzy chcą aby historia zatoczyła koło i wszyscy zostali nazwani po imieniu.

Uroczystość uświetnił musical „Skrzypek na dachu” w wykonaniu Teatru Muzycznego Broadway w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury oraz koncert pieśni żydowskiej „Ownt lid - Wieczorna pieśń” ( w języku Jidysz, hebrajskim, ladino ) w wykonaniu Urszuli Makosz z Zespołem.

  • Plakat do musicalu „Skrzypek na dachu”
    Plakat do musicalu „Skrzypek na dachu”
  • Plakat koncertu pieśni żydowskiej „Ownt lid - Wieczorna pieśń” w wykonaniu Urszuli Makosz z Zespołem
    Plakat koncertu pieśni żydowskiej „Ownt lid - Wieczorna pieśń” w wykonaniu Urszuli Makosz z Zespołem

Organizatorami uroczystości byli Barbara i Piotr Tutka twórcy Fundacji „Ocalić od Zapomnienia” im. Stanisławy Tutka, która powstała w celu upamiętnienia zmarłej matki Stanisławy Tutka. Fundatorzy powołując Fundację pragnęli, aby służyła ona społeczności Rudnika nad Sanem. Działalnośc fundacji oparta jest na gromadzeniu pamiątek historycznych, zbiorów sztuki, inicjowanie działalności patriotycznej, pielęgnowanie, upowszechnianie tej wiedzy oraz wspieranie talentów.  

W styczniu 2020 roku  Fundacja „Ocalić od Zapomnienia” im. Stanisławy Tutka otworzyła wystawę „Rudniczanie wyznania mojżeszowego” w ramach XII Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu. Na wystawie zaprezentowano wówczas 66 zdjęć żydowskich mieszkańców Rudnika nad Sanem, którzy żyli w miasteczku przed II wojną światową. Zdjęcia w większości pochodzą z atelier Stanisławy Skoczylasówny, a w części zostały przekazane przez potomków rodzin żydowskich i mieszkańców Rudnika. Pokazano również dokumenty i przedmioty rytualne i codziennego użytku, a nawet mebel – witrynę będąca pamiątką po Cyrli Lipiner. 

 

do góry