Nawigacja

Aktualności

Archiwum Pełne Pamięci połączona z dyskusją o publikacji „…aby każdy okruch historii został uratowany” – Warszawa, 24 maja 2022

24 maja 2022 r. w Loży Platynowej na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja nowej odsłony projektu Archiwum Pełne Pamięci połączona z dyskusją o publikacji „…aby każdy okruch historii został uratowany”.

Książka ta zawiera 45 bogato ilustrowanych artykułów napisanych przez 43 autorów, prezentujących kolekcje archiwalne ofiarowane przez darczyńców w ramach projektu Archiwum Pełne Pamięci. W publikacji znalazły się również teksty autorstwa pracowników Odziałowego Archiwum IPN w Rzeszowie. Dr Robert Witalec przedstawił kolekcję i sylwetkę Franciszka Wilka, ludowca, od 1945 r. reprezentanta politycznego Stronnictwa Ludowego wobec emigracji polskiej i społeczeństwa brytyjskiego w Londynie, natomiast Igor Witowicz opisał losy Rudolfa Chorzempy, prawnika, po wojnie działacza Zrzeszenia WiN, więźnia politycznego w latach 1946–1955.

W dyskusji wzięła udział m.in. Krystyna Lenkowska, która przekazała OA IPN w Rzeszowie Kolekcję Franciszka Wilka. W spotkaniu uczestniczył również Paweł Chorzempa, wnuk Rudolfa Chorzempy, a warto w tym miejscy wyjaśnić, że bogate archiwum osobiste Rudolfy Chorzempy przekazała OA IPN w Rzeszowie Teresa Chorzempa, córka Rudolfa. Wszystkim darczyńcom jeszcze raz serdecznie dziękujemy za okazane nam zaufanie i przekazywanie swoich najcenniejszych, archiwalnych pamiątek rodzinnych.

 

do góry