Nawigacja

Aktualności

Szkolenie dla nauczycieli „Giganci nauki. Zapomniani polscy naukowcy i wynalazcy” – Rzeszów, 25 maja 2022

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie zorganizowało pierwsze szkolenie dla nauczycieli „Giganci nauki. Zapomniani polscy naukowcy i wynalazcy”. Celem spotkania było zapoznanie uczestników z zapomnianymi polskimi naukowcami, a także ich osiągnięciami w dziedzinach matematyki, fizyki, medycyny, biologii, chemii czy szeroko rozumianej techniki XX wieku. 

Pierwsze spotkanie odbyło się 25 maja 2022 r. w Sali Konferencyjnej IPN Oddział w Rzeszowie przy ul. Szopena 23. 

Uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu Małgorzaty Kutrzeba z PCEN w Rzeszowie, połączonego z prezentację portalu Giganci Nauki - Metodologia dla nauczania, na przykładzie filmu „Wielcy polscy wynalazcy w II Rzeczypospolitej Stanisław Ulam”. Kolejnym punktem spotkania był wykład dr. hab. prof. UR Stanisława Domoradzkiego „Twórcy lwowskiej szkoły matematycznej, znaczenie księgi szkockiej dawnej i obecnie, wybrane kariery o zasięgu światowym członków szkoły” oraz prezentacja Infografik i kart Giganci Nauki  z przykładami ich zastosowania w zajęciach lekcyjnych, które przedstawiła Katarzyna Hudzicka-Chochorowska z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie. 

Kto jest twórcą terminu witamina? Dlaczego każdy ma przy sobie monokryształ stworzony metodą Czochralskiego? Kto był nazywany „Edisonem metalurgii”? Którego z Gigantów nauki wynalazek był umieszczony na wieży Eiffla? Do czego wykorzystywany był polon? Dlaczego w F-117 Nighthawk wykorzystano usterzenie motylkowe opracowane przez Jerzego Rudlickiego? Kto opracował oznaczenia grup krwi? Jak nazywał się twórca pierwszej skutecznej szczepionki na dur plamisty? Na te i inne pytania odpowiadają prelegenci w cyklu szkoleń realizowanych w Instytucie  Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Spotkania odbywają się we współpracy z Ministerstwa Edukacji i Nauki.
 

Już dzisiaj zapraszany na kolejne spotkania, udział w szkoleniach jest bezpłatny po wcześniejszym przesłaniu uzupełniony formularza zgłoszeniowego. Formularz należy przesłać na adres koordynatora regionalnego projektu: katarzyna.hudzicka-chochorowska@ipn.gov.pl. Telefon do kontatku: 17 86 06 060.
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. 

do góry