Nawigacja

Aktualności

Na urodzinach generała Stanisława Maczka – Belgia, 31 marca 2022

130. urodziny Gen. Stanisława Maczka w Belgii rozpoczęła uroczystość w miasteczku Roeselare, wyzwolonym przez 1. Polską Dywizję Pancerną w 1944 r. Podczas uroczystości odsłonięto dwa murale, upamiętniające to wydarzenie. Odsłonięcia dokonał Ambasador RP w Brukseli Rafał Siemianowski, podkreślając zasługi gen. Maczka i jego żołnierzy oraz belgijskiej skautki i nauczycielki Simonne Brugge, która na ochotnika dokonała zwiadu pozycji niemieckich w mieście.
Uczestnicy uroczystości zwiedzili zdobyty przez Maczkowców bunkier, w którym – staraniem Dirka Verbekea, będzie zlokalizowana ściana pamięci z nazwiskami polskich żołnierz poległych w Belgii podczas II wojny światowej. Dirk Verbeke w 2021 r. został uhonorowany miedzynarodową nagrodą honorową IPN „Świadek Historii”. Od chwili objęcia funkcji Sekretarza Miasta Tielt w 1991, aż do chwili obecnej pracuje nad zachowaniem i upowszechnianiem pamięci o polskich żołnierzach wyzwalających Belgię. Zgromadził olbrzymią kolekcję książek i dokumentacji o 1. Dywizji Pancernej, dokumentował wspomnienia weteranów. Był inicjatorem i kuratorem wystawy „Pancerne skrzydła”, przy której współpracował z IPN. Dba o cmentarze i groby wojenne polskich wyzwolicieli we Flandrii. Jest zaangażowany w utworzenie miejsca upamiętniającego postać gen. Stanisława Maczka we flandryjskim Roeselare.

Drugą część obchodów miała miejsce w mieście Tielt, gdzie odbyła się inauguracja wystawy „Gen. Maczek - Honorowy Obywatel Tielt”. Delegacje z Polski, wraz belgijskimi gospodarzami, odwiedzili liczne miejsca związane z czynem zbrojnym Wojska Polskiego, począwszy od cmentarza wojskowego po polski czołg typu „Shermann”. Po mieście i wystawie oprowadził gości Dirk Verbeke - Prezes Stowarzyszenia 1. Polskiej Dywizji Pancernej w Belgii. Uroczystości były okazją do spotkania środowisk polonijnych i belgijskich środowisk kultywujących wdzięczną pamięć o żołnierzach gen. Maczka, którzy zdobywali miasta tak, aby oszczędzić strat wśród ludności cywilnej.

Obchody wsparł Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, przekazując publikacje i gadżety związane z gen. Maczkiem. W delegacji samorządu województwa podkarpackiego wziął udział dr Jacek Magdoń - pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie. 

 

do góry