Nawigacja

Aktualności

Główne inicjatywy rzeszowskiego Oddziału IPN związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca 2022

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony 1 marca, w rocznicę zamordowania przez komunistów ppłk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, żołnierza ZWZ-AK, prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, a także sześciu innych działaczy WiN. Święto państwowe upamiętnia wszystkich żołnierzy i działaczy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.

Jak co roku IPN Rzeszów przygotował samodzielnie, współorganizując z innymi instytucjami, lub wspierając szereg inicjatyw. Główne z nich to:

25 lutego (piątek)

Turniej służb mundurowych w futstalu z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Rzeszów, hala sportowa Politechniki Rzeszowskiej (ul. Poznańska 2a).

28 lutego (poniedziałek)

Wkładka historyczna IPN Rzeszów pt. „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych” do gazety „Nowiny”.

1 marca (wtorek)

Uroczystości wojewódzkie:

8:30 – Msza święta w Kościele Farnym pw. św. Wojciecha i Stanisława w Rzeszowie.

9:30 – 11:00 oficjalne uroczystości rocznicowe pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie.

Wkładka historyczna IPN Rzeszów pt. „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych” do gazety „Super Nowości”.

Konkurs z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Żurawiczkach - Szkoła Podstawowa im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach; podsumowanie konkursu i wręczanie nagród o godz. 12:50 (konkurs odbywa się w ramach gminnych obchodów NDPŻW).

2 marca (środa)

Konkurs międzyszkolny nt. Żołnierzy Wyklętych w Bukowsku (konkurs historyczny odbywa się on-line, na rozwiązanie testu uczestnicy mają 60 min. Początek godz. 11:00, zakończenie godz. 12:00). Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród i statuetek ok godz. 14:00.

6 marca (niedziela)

Bieg Tropem Wilczym w Bukowsku (bieg i gra terenowa na dystansie 1963 m dla młodzieży szkolnej) – start o godz. 12:00.

Bieg Tropem Wilczym w Rzeszowie (bieg i gra terenowa na dystansie 1963 m dla młodzieży szkolnej) – start o godz.12:00 w Parku Kultury i Wypoczynku w Rzeszowie.

Ponadto w marcu w województwie podkarpackim prezentowane będą trzy wystawy IPN Rzeszów: Łukasz Ciepliński (Rzeszów), Żołnierze Niezłomni. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku (Jarosław, Łupków, Narol, Nowa Sarzyna), a pracownicy rzeszowskiego oddziału wygłoszą wykłady i przeprowadzą kilkanaście lekcji i warsztatów o tematyce związanej z Żołnierzami Wyklętymi w szkołach, bibliotekach i domach opieki społecznej (Czudec, Dębica, Jarosław, Frysztak, Łęki Strzyżowskie, Nisko, Pobiedna, Pstrągowa, Rzeszów).

do góry