Nawigacja

Aktualności

Katalog osób rozpracowywanych uzupełniony przez Biuro Lustracyjne IPN

Żołnierz AK i WiN Karol Kostecki, artysta Wojciech Młynarski, trójmiejski opozycjonista Arkadiusz Rybicki i Sergiusz Rabinin, biolog, wykładowca UMCS – znaleźli się w uzupełnionym katalogu osób rozpracowywanych przez komunistyczną bezpiekę.

Biuro Lustracyjne, realizując ustawowe zobowiązania nałożone na Instytut Pamięci Narodowej, systematycznie uzupełnia spis osób pełniących funkcje publiczne oraz katalogi: osób rozpracowywanych przez organy bezpieczeństwa PRL, osób zajmujących kierownicze stanowiska partyjne i państwowe PRL oraz funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa PRL”. 24 stycznia 2022 r., łącznie w 3 katalogach tematycznych i wykazie osób pełniących funkcje publiczne przygotowano 908 publikacji (w tym 780 nowych rekordów i 128 modyfikacji). 

Dotychczas, w katalogach zostały zamieszczone informacje o 17 tys. 767 osobach „rozpracowywanych” przez organa bezpieczeństwa PRL, o 104 tys. 871 funkcjonariuszach organów bezpieczeństwa państwa komunistycznego oraz o 32 tys. 350 osobach na kierowniczych stanowiskach partyjnych i państwowych PRL. Wykaz dotyczący pełniących obecnie funkcje publiczne zawiera informacje o 5 tys. 236 osobach.

Podstawą umieszczenia danych w katalogu osób rozpracowywanych są informacje zawarte w dokumentach ewidencji, aktach i na wszelkich innych nośnikach informacji przechowywanych w archiwach bezpieki przechowywanych w IPN. Publikacja informacji w katalogu następuje po uzyskaniu zgody na umieszczenie wskazanych danych w tym katalogu od osoby, której informacje te dotyczą. Nowelizacja ustawy o IPN umożliwia, wyrażenie zgody na publikację danych przez osobę najbliższą zmarłego. Od uzyskania tej zgody odstępuje się, jeżeli od chwili śmierci tej osoby minęło co najmniej 20 lat.

Wśród opublikowanych rekordów znajduje się wpis dotyczący mi.in. Karola Kosteckiego (https://katalog.bip.ipn.gov.pl/informacje/569140), który opracowany został przez OBL w Rzeszowie. Bogaty życiorys i działalność niepodległościową Karola Kosteckiego ukazuje książka autorstwa dr. Dariusza Iwaneczko wydana w 2013 r. pt. „Przypadek czy przeznaczenie?” Karol Kazimierz Kostecki „Kostek” (1917-1998). 

Kapitan Karol Kazimierz Kostecki ps. „Kostek” urodził się w 1917 r. w Stanisławowie. Ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Komorowie. W 1939 r. walczył w bitwie pod Mławą oraz w obronie Warszawy, gdzie został ranny. Od lutego 1940 r. działał w konspiracji niepodległościowej jako kurier Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej, a następnie żołnierz Armii Krajowej. Wiosną 1944 r. dowodząc kompanią „Narol” Obwodu Tomaszów Lubelski w Inspektoracie Rejonowym Zamość, walczył w obronie ludności Narola przed bandami ukraińskich nacjonalistów. Pod okupacją sowiecką służył w Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość” na obszarze powiatu lubaczowskiego i Tomaszowa Lubelskiego. W nocy z 13 na 14 listopada 1945 r. oddział pod dowództwem „Kostka” uwolnił z więzienia UB w Tomaszowie Lubelskim kilkadziesiąt osób. Była to jedna z największych akcji podziemia antykomunistycznego na Lubelszczyźnie. W styczniu 1947 r. został aresztowany przez bezpiekę. 29 lipca, wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Rzeszowie został skazany na sześciokrotną karę śmierci, zamienioną na mocy amnestii na karę 15 lat pozbawienia wolności, utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze oraz przepadek mienia na rzecz Skarbu Państwa. Wyrok odbywał m.in. w Rzeszowie, Wronkach, Lublinie, Chełmnie Lubelskim i Zamościu. Został zwolniony 9 listopada 1956 r. ze względu na stan zdrowia. Po wyjściu na wolność zamieszkał we Wrocławiu, pracował m.in. jako nauczyciel. Ze względu na swoją działalność znajdował się pod stałym nadzorem SB. W materiałach bezpieki występuje jako osoba z którą kontaktował się jeden z członków organizacji antykomunistycznej „Ruchu”. Nie ugiął się pod presją funkcjonariuszy SB, którzy próbowali zwerbować go do współpracy. Zmarł 14 stycznia 1998 roku we Wrocławiu.

Katalogi tematyczne Biura Lustracyjnego dostępne na stronie: http://katalog.bip.ipn.gov.pl

do góry