Nawigacja

Aktualności

XIV Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Korczynie

25 stycznia 2022 r. w Korczynie przed obeliskiem poświęconym mieszkańcom narodowości żydowskiej, ofiarom ludobójstwa z czasów II wojny światowej złożono kwiaty, zapalono znicze i odmówiono modlitwę. Hołd mieszkańcom narodowości żydowskiej z gminy Korczyna złożyli: delegacja Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie z prof. Elżbietą Rączy na czele, zastępca wójta gminy Korczyna Katarzyna Urbanek wraz z sekretarzem Wiolettą Prajzner, członkowie społecznego komitetu, dzięki którym obelisk został umieszczony w tym miejscu, delegacje Ochotniczej Straży Pożarnej i Domu Dziennego Pobytu - Senior Wigor w Korczynie. Modlitwę odmówił proboszcz parafii Korczyna, ks. prałat Edward Sznaj.

Delegacja rzeszowskiego IPN wraz z przedstawicielami społeczności gminnej odwiedziła także cmentarz żydowski przy ul. Wierzbowej, na którym do dziś zachowało się nie mniej niż 457 nagrobków pochodzących z XIX i XX w. Na cmentarzu pochowani są m. in.: Aszer syn Szmuela Rubin, długoletni rabin w Korczynie, potomek cadyka Elimelecha z Leżajska, zmarły 18 lutego 1931 r., Szalom Jehuda Lejbusz syn Kalmana Lesser, potomek Natana Nate Spiry z Krakowa, zmarły 28 września 1932 r., Naftali syn Arie Herz, potomek przodek: Jakowa Joszuy Falka, zmarły  16 marca 1931 r. Znajduje się tu także mogiła 9 żydowskich żołnierzy, poległych na froncie I wojny światowej oraz groby osób zamordowanych przez nazistów podczas Zagłady.

Dzięki uprzejmości władz gminnych w Korczynie odbyło się spotkanie z panią dr. Renatą Urbanek, córką mjr. Jerzego Radwanka,  pilota – nawigatora, absolwenta 13 Promocji „Szkoły Orląt – Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, więżniw politycznego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz w latach 1940-1944. Było członkiem obozowego ruchu oporu, sam będąc więźniem w obozie udzielał pomocy osobom narodowości żydowskiej.  Po wojnie z ocalałą z zagłady Heleną Hamermesz utrzymywał kontakty od 1969 r., kiedy to ponownie spotkali się w 25. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Za swoją postawę Jerzy Radwanek został w 1990 r. uhonorowany Medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W swoim życiu zajmował się malarstwem i scenografią, był cenionym krakowskim pedagogiem. Zmarł w 2001 r. W 2019 r. w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Montrealu została zaprezentowana wystawa poświęcona majorowi Jerzemu Radwankowi, w Polsce jej prezentacja miała miejsce w Teatrze Królewskim w warszawskich Łazienkach 27 maja 2019 roku.

 

 

do góry