Nawigacja

Aktualności

Spotkanie dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej i dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie dotyczące współpracy w kształtowaniu postaw patriotycznych i obywatelskich u osób osadzonych

20 stycznia 2022 r. w siedzibie IPN Oddział w Rzeszowie odbyło się spotkanie robocze dyrektora Oddziału IPN w Rzeszowie oraz dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie.

Współpraca pomiędzy dwoma Instytucjami trwa już od wielu lat, czego dowodem jest Porozumienie zawarte w 2016 r. Porozumienie ma na celu wspieranie kształtowania przez funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej postaw obywatelskich i patriotycznych u osób osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych podległych dyrektorowi Okręgowemu Służby Więziennej w Rzeszowie.

Przedmiotem spotkania pomiędzy dyrektorem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie dr. Dariuszem Iwaneczko a dyrektorem Okręgowym Służby Więziennej w Rzeszowie ppłk. Krzysztofem Kulczyckim było podsumowanie dotychczasowej współpracy, omówienie działań planowanych w najbliższej przyszłości oraz możliwości rozszerzenia tychże działań o nowe jednostki, które dołączyły do OISW w Rzeszowie od początku stycznia br.

Podczas spotkania dyrektor IPN przekazał na ręce dyrektora Okręgowego materiały edukacyjne, które zostaną wykorzystane w podkarpackich jednostkach penitencjarnych do realizacji zajęć kulturalno – oświatowych ukierunkowanych na aspekt historyczno – patriotyczny m. in. wystawy tematyczne pt. Ojcowie Niepodległości, Symbole naszej historii czy Wrzesień ’39.

Zdjęcia ze spotkania zostało wykonane na tle tablicy z napisem  „Solidarność”. Napis ten został okryty podczas prac remontowych w Zakładzie Karnym w Łupkowie. Rzeszowski Oddział IPN podjął się zadania zachowania go dla potomnych. Przeprowadzono zabieg transferu i konserwacji wymienionego napisu. Został on, wraz z tynkiem, zdjęty z więziennej celi i profesjonalnie zakonserwowany. Obecnie ma charakter swoistego mobilnego upamiętnienia. Jest prezentowany w rzeszowskiej siedzibie IPN. Istnieje jednak możliwość jego ekspozycji poza budynkiem IPN, na przykład na wystawach poświęconych „Solidarności”. Jest to prawdopodobnie jedyna tego typu pamiątka z ośrodków internowania w Polsce, zachowana w tej formie.

do góry