Nawigacja

Aktualności

Uroczystości poświęcenia nagrobka por. Bolesława Przewoźniczka – Jarosław, 23 listopada 2021

Na cmentarzu w Jarosławiu odrestaurowany został grób por. Bolesława Przewoźniczka, który zmarł w wyniku ran odniesionych w wojnie polsko-bolszewickiej. We wtorek, w 99. rocznicę jego śmierci, grób uroczyście poświęcono.

Grób znajduje się na Nowym Cmentarzu w Jarosławiu i był przeznaczony do likwidacji. Dzięki staraniom Czesława Kucaba, który zainteresował się mogiłą i powiadomił IPN, grób został uratowany. Staraniem IPN w Rzeszowie grób został objęty ochroną i wpisany przez wojewodę podkarpackiego do ewidencji grobów wojennych.

23 listopada 2021 r. odresturowana mogiła została uroczyście poświęcona przez dominikanina o. Jacka Skupnia. W uroczystości udział wzięli m.in. poseł Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski Stanisław Kłopot, wiceburmistrz Jarosławia Dariusz Tracz, dyrektor oddziału IPN w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko, dr Piotr Szopa, naczelnik OBUWiM IPN w Rzeszowie oraz znalazca grobu. Oprawę wojskowa zapewnili żołnierze 34. Batalionu Lekkiej Piechoty w Jarosławiu.

Porucznik Bolesław Przewoźniczek urodził się 13 lutego 1897 r. w Wadowicach, wstąpił do Legionów Polskich 16 sierpnia 1914 r. wraz z ochotnikami z oddziału wadowickiego Józefa Zająca. Służył jako plutonowy w 1. kompani I baonu 3. Pułku piechoty Legionów Polskich. Wykazany w II Baonie Uzupełniającym skąd 22 listopada 1915 r. odszedł na front z kompanią marszową. Przez okres 10 miesięcy pozostawał nieprzerwanie na froncie. 28 marca 1917 r. odnotowany we wniosku do odznaczenia austriackim Krzyżem Wojskowym Karola. Po kryzysie przysięgowym w lipcu 1917 r. służył w stopniu sierżanta w 3. pp Polskiego Korpusu Posiłkowego i po próbie przejścia II Brygady przez front pod Rarańczą (15-16 luty 1918 r.) został internowany przez Austriaków w Bustyahaza i asenterowany 12 kwietnia 1918 r. na front włoski do Udine. Po odzyskaniu niepodległości wstąpił do Wojska Polskiego. Dekretem z 18 marca 1919 r. mianowany ppor. piech. z dniem 1 marca 1919 r. i jednocześnie przeniesiony do 1. pp. Leg. Po wojnie z bolszewikami wykazany w spisie oficerów z 1 czerwca 1921 r. w stopniu por. w 3. pp. Leg. Zmarł 23 listopada 1922 r. Zgodnie z treścią inskrypcji, przyczyną jego zgonu były rany odniesione w obronie ojczyzny.

 

  • Grób por. Bolesława Przewoźniczka przed remontem.
    Grób por. Bolesława Przewoźniczka przed remontem.
  • Grób por. Bolesława Przewoźniczka po remoncie.
    Grób por. Bolesława Przewoźniczka po remoncie.

 

do góry