Nawigacja

Aktualności

125. rocznica urodzin Leopolda Lisa-Kuli – Rzeszów, 10 listopada 2021

10 listopada 2021 r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości, na którą złożyły się nie tylko tradycyjne utwory poetyckie i piosenki patriotyczne, ale także prelekcja o patronie i absolwencie tej szacownej szkoły.

Leopold Lis-Kula urodził się 11 listopada 1896 roku. Już jako uczeń ówczesnego, rzeszowskiego II. Gimnazjum został członkiem Związku Strzeleckiego, w którego szeregach -rok przed maturą- wyruszył na fronty Wielkiej Wojny. O nim oraz innych żołnierzach Józefa Piłsudskiego mówił podczas akademii w II LO Jacek Magdoń – historyk z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie. W szkole otwarto także wystawę IPN pt. „Ojcowie Niepodległości”.

Tegoroczne obchody miały szczególnie podniosły i radosny charakter ze względu na 125 rocznicę urodzin patrona. Społeczność szkolna w tych dniach składa również kwiaty pod pomnikiem Lisa-Kuli na pl. Farnym w Rzeszowie oraz zapala znicze przy rycerskim sarkofagu bohatera na cmentarzu Pobitno.

 

 

do góry