Nawigacja

Aktualności

„Zło dobrem zwyciężaj” – 37. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

19 października przypada 37. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, który został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych.

W Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko, dyrektor rzeszowskiego Oddziału IPN wraz z delegacją Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa złożył kwiaty pod pomnikiem i tablicą ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele p.w. Matki Bożej Saletyńskiej, będącym Sanktuarium Ludzi Pracy. 

Ksiądz Jerzy Popiełuszko, urodzony w 1947 r. w Okopach na Białostocczyźnie, po zdaniu matury wstąpił do Warszawskiego Seminarium Duchownego. Jako kleryk odbywał przymusową służbę wojskową w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach, gdzie wobec komunistycznej indoktrynacji dał się poznać jako niezłomny obrońca wiary i wartości.

Po święceniach kapłańskich w 1972 r. pełnił posługę w kilku parafiach Archidiecezji Warszawskiej, zajmując się m.in. duszpasterstwem młodzieży i służby zdrowia. W ostatnich latach życia posługiwał w parafii Św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie związał się z Solidarnością oraz celebrował comiesięczne Msze Święte za Ojczyznę gromadzące wokół świątyni wielotysięczne tłumy. W czasie stanu wojennego ksiądz Jerzy występował w obronie internowanych wskutek czego stał się obiektem nękania i prowokacji ze strony służb komunistycznego reżimu.

Swoją ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników do Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jego umęczone ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb księdza Jerzego odbył się  3 listopada 1984 r. Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r.  zaliczył księdza Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem „Solidarności”.

do góry