Nawigacja

Aktualności

Wręczenie noty identyfikacyjnej rodzinie Tadeusza Kopiczaka ps. „Krasy”

28 września 2021 r. w Sanoku dyrektor oddziału IPN w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko wręczył córce Tadeusza Kopiczaka ps. „Krasy” pani Elżbiecie Myćka notę identyfikacyjną potwierdzającą, że szczątki odnalezione w listopadzie 2011 r. na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu należą do jej ojca.

Tadeusz Kopiczak ps. „Krasy” urodził się 17 lutego 1925 r. w Grabówce w pow. brzozowskim. Od 1942 należał do Batalionów Chłopskich. W 1943 r. wstąpił do AK. Od kwietnia 1945 r. był żołnierzem plutonu Mieczysława Bielca „Błyska” wchodzącego w skład kompanii „D 14” dowodzonej przez Dragana Sotiroviča ps. „Draża”, podporządkowanego Zgrupowaniu „Warta” Okręgu Lwowskiego AK operującego na terenie Rzeszowszczyzny. Po rozwiązaniu „Warty” w połowie 1945 r. wyjechał na Śląsk, gdzie nawiązał kontakty z byłymi żołnierzami z kompanii „D 14” działającymi w ramach Rejonu I Południowego Okręgu Jelenia Góra „Zachód” Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Zajmował się kolportowaniem prasy podziemnej. W lipcu 1947 r. ujawnił się przed Powiatowym Urzędem Bezpieczeństwa Publicznego w Brzozowie. W latach 1947 – 1949 należał do grupy zbrojnej Mieczysława Bielca uczestnicząc w akcjach przeciwko funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa i konfidentom UB oraz akcjach rekwizycyjnych na spółdzielnie i sklepy państwowe. W lipcu 1949 r. został aresztowany. Wojskowy Sąd Rejonowy we Wrocławiu 16 marca 1950 r. skazał Kopiczaka na karę śmierci. Wyrok wykonano 4 lipca 1950 r. w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu.

 

  • Tadeusz Kopiczak ps. „Krasy”
    Tadeusz Kopiczak ps. „Krasy”

 

Szczątki Tadeusza Kopiczaka odnaleziono w listopadzie 2011 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

do góry