Nawigacja

Aktualności

Kpt. Władysław Ważny – cichociemny patronem szkoły w Sośnicy

W Sośnicy pod Przemyślem odbyła się uroczystość przyjęcia sztandaru i nadania imienia kpt. Władysława Ważnego Szkole Podstawowej.
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie reprezentował dr Krzysztof A. Tochman, historyk OBBH IPN w Rzeszowie. Podczas uroczystości przybliżył postać kpt. Władysława Ważnego - cichociemnego.
Kpt. cc Władysław Ważny ps. „Tygrys” urodził się 3 lutego 1908 r. w Rudzie Różanieckiej, zmarł 19 sierpnia 1944 r. w Montigny-en-Ostrevent (Francja). Po ukończeniu seminarium nauczycielskiego w Sokalu (1930 r.) pracował jako nauczyciel w Bobrówce, Surochowie i Sośnicy, gdzie był kierownikiem szkoły do 1939 r. W stopniu ppor. rez. piech. (1934 r.) brał udział w wojnie 1939 r. Po agresji Sowietów 17 września, przekroczył granicę do Rumunii, a następnie przez Jugosławię i Grecję dotarł do Francji (3 grudnia). Wstąpił w szeregi tworzącego się Wojska Polskiego we Francji, a po jej kapitulacji do stycznia 1943 r. przebywał na terenie Francji nieokupowanej. Następnie został aresztowany w Hiszpanii, skąd zbiegł i przez Gibraltar przedostał się do Anglii, gdzie przeszedł specjalne szkolenie dla cichociemnych. Wyznaczony został szefem siatki wywiadowczej w ramach POWN „Monika W”. Jej najważniejszych celem było zlokalizowanie położenia niemieckich wyrzutni rakietowych V-1 i V-2, nadanie zaszyfrowanych meldunków do Sztabu Naczelnego Wodza PSZ w Londynie i przekazanie aliantom. Efektem konspiracyjnej pracy „Tygrysa” i jego podkomendnych było zbombardowanie przez alianckie samoloty m.in. 162 niemieckich wyrzutni V1, tym samym przyczyniając się do ocalenia wielu londyńczyków. Zginął podczas próby aresztowania przez Niemców w Montigny-en-Ostrevent. Pośmiertnie awansowany na stopień kapitana. Odznaczony był m.in. Orderem Virtuti Militari V klasy, Krzyżem Walecznych i Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Ponadto francuską Legią Honorową i Krzyżem Wojennym.
 
Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika, następnie uczestnicy przeszli na plac szkoły, gdzie nastąpiło odsłonięcie muralu, którego autorem jest Arkadiusz Andrejkow.
 
Fot. Stanisław Stopyra - IPN Rzeszów.
do góry