Nawigacja

Aktualności

„Polskie Termopile” – „Dytiatyn” prezentacja srebrnej monety kolekcjonerskiej – 16 września 2021, Rzeszów

  • „Polskie Termopile” – „Dytiatyn” awers
  • „Polskie Termopile” – „Dytiatyn” rewers

Z okazji 101. rocznicy Bitwy pod Dytiatynem 16 września 2021 r.  o godz. 13.00 w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie odbędzie się prezentacja srebrnej monety kolekcjonerskiej „Polskie Termopile” – „Dytiatyn” połączona z konferencją i prezentacją spotu filmowego przedstawiającego monetę.

W uroczystości wezmą udział: dr Piotr Szopa i dr Jacek Magdoń z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, dr Jerzy Majka oraz Jerzy Guniewski, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie, który zaprezentuje monetę NBP. Organizatorem uroczystości jest Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, a partnerami instytucjonalnymi Oddział Okręgowy NBP w Rzeszowie i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrną monetę o nominale 20 zł „Polskie Termopile” – „Dytiatyn” (kontynuacja serii) – 8 września 2021 r. Na rewersie monety przedstawiono fragment reprodukcji obrazu Jerzego Kossaka „Bój pod Dytiatynem 16 września 1920”. Na awersie wszystkich monet z serii „Polskie Termopile” widnieje postać Ateny – bogini sprawiedliwej wojny i mądrości.

Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

Wizerunki monet w wysokiej rozdzielczości: https://www.nbp.pl/monety

 

do góry