Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy upamiętniającej podpisanie porozumień rzeszowsko-ustrzyckich – Ustrzyki Dolne, 25 sierpnia 2021

25 sierpnia 2021 r. w Sali Obrad Urzędu Miejskiego w Ustrzykach Dolnych, odbyła się uroczysta Sesja Rady Miasta, podczas której została odsłonięta pamiątkowa tablica upamiętniająca podpisanie porozumień rzeszowsko- ustrzyckich. W tej Sali od 29 grudnia 1980 r. do 12 stycznia 1981 r. trwał strajk okupacyjny.

W uroczystości wziął udział dr Dariusz Iwaneczko, dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie, Marek Andruch starota Powiatu Bieszczadzkiego, Artur Woźny wicestarosta, Bartosz Romowicz, burmistrz Miasta Ustrzyki Dolne, Michał Wnuk, zastępca burmistrza, Arkadiusz Lupa, przewodniczący oraz członkowie Rady Miasta Ustrzyki Dolne oraz licznie zgromadzeni goście. 

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie w związku z 40. rocznicą podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich postanowił to najważniejsze wydarzenie w historii naszego regionu i polskiej wsi upamiętnić pamiątkową tablicą. Kompromis, jaki udało się wówczas zawrzeć z komunistyczną władzą, zażegnał niebezpieczny proces kolektywizacji rolnictwa i utorował drogę do powstania pierwszego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego RI Solidarność. 

Porozumienia rzeszowsko-ustrzyckie zakończyły najdłuższy strajk okupacyjny w PRL-u, jeden z największych strajków chłopskich w historii. Protest zaczął się pod koniec grudnia 1980 roku w Ustrzykach Dolnych. Na początku stycznia 1981 roku strajk ustrzycki poparli robotnicy okupujący budynek WRZZ w Rzeszowie. Tak narodził się półtoramiesięczny wspólny protest robotniczo-chłopski, poparty przez ogólnopolski władze Solidarności. Negocjacje ze stroną rządową trwały kilka tygodni. Przełomem okazało się poparcie strajku przez Episkopat, a zwłaszcza diecezję przemyską z biskupem Ignacym Tokarczukiem, który nie tylko duchowo, ale też materialnie wspierał protestujących.

Porozumienie w Rzeszowie podpisano 19 lutego, 40 minut po północy. Dzień później zawarto porozumienie w Ustrzykach Dolnych. Rolnicy dostali wiele, ale zgody na rejestrację ich związku zawodowego nie było. Ten postulat został zrealizowany dopiero w maju 1981 roku.

Wydarzeniu towarzyszyło odsłonięcie wystawy „TU rodziła się »Solidarność« Rolników” na rynku w Ustrzykach Dolnych. Będzie można ją oglądać do 24 września 2021 r. 

 


 

 

do góry