Nawigacja

Aktualności

„Edukacyjny Rajdy Motocyklowy – walka o kształt granicy wschodniej – cz. II”

Z Podkarpacia na Lubelszczyznę – taka w tym roku była trasa piątej edycji edukacyjnego rajdu motocyklowego – tym razem pod hasłem „Walka o kształt granicy wschodniej – cz. II”

14 sierpnia 2021 r. z Podkarpacia na Lubelszczyznę przejechało około 100 osób, zapoznając się z miejscami pamięci narodowej o bohaterami walk o Niepodległość i granice Rzeczpospolitej. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawowali Prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz Wojewoda Podkarpacki. Organizatorem był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Rajd rozpoczął się w Boguchwale koło Rzeszowa, skąd pochodził ksiądz ppłk Stanisław Żytkiewicz – kapelan strzelecki i legionowy, a w 1920 roku, w czasie wojny z Rosją bolszewicką, dziekan Frontu Południowo-Wschodniego, a następnie Frontu Środkowego i Grupy Uderzeniowej znad Wieprza oraz 2 Armii WP. Motocykliści zostali przywitani przez Małgorzatę Waksmundzką-Szarek – organizatora z ramienia Oddziału IPN w Rzeszowie, Wiesława Kąkola - Burmistrza Boguchwały oraz uczestniczącego w rajdzie Władysława Ortyla – Marszałka Województwa Podkarpackiego. Następnie wysłuchano prelekcji Jacka Magdonia – historyka z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Rzeszowie, który przedstawił sylwetkę ks. S. Żytkiewicza, oraz słowa ks. dziekana Mariusza Mika. Potem, na miejscowym cmentarzu złożono wieniec na grobie kapelana i dziekana WP.

Z Boguchwały rajdowicze przejechali do Cieszanowa, gdzie w rynku obejrzeli wystawę pt. „Józef Piłsudski i Symon Petlura – twórcy sojuszu polsko-ukraińskiego 1920 roku”. Zwiedzający, oprowadzeni przez pracowników IPN, zadawali liczne pytania na temat stosunków polsko-ukraińskich i wojny z bolszewicką Rosją. Ostatnim punktem  przejazdu był Komarów koło Zamościa – miejsce bitwy polskiej 1 Dywizji Jazdy z dwoma sowieckimi dywizjami 1 Armii Konnej w dn. 31 sierpnia 1920 r. Była to największa bitwa konnicy w wojnie polsko–bolszewickiej, która stanowiła moment zwrotny na froncie południowym, porównywalny nawet z wcześniejszą bitwą warszawską. O znaczeniu tej bitwy, jako jednej z największych w dziejach jazdy polskiej, mówili: Tomasz Dudek ze Stowarzyszenia „Bitwa pod Komorowem” oraz Daniel Piekaruś z Oddziału IPN w Lublinie. Na zakończenie obecni odśpiewali Hymn Polski oraz złożyli wieńce i zapalili znicze, oddając hołd poległym obrońcom Polski i Europy przed komunizmem.

Rajd został ze względów epidemicznych zaplanowany jako jednodniowy i był kontynuacją ubiegłorocznej trasy po miejscach walk o granicę wschodnią II Rzeczpospolitej

Organizacja, program rajdu: Małgorzata Waksmundzka-Szarek.
Organizator instytucjonalny: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.
Partner wydarzenia: Wojewoda Podkarpacki.
Honorowy patronat: Wojewoda Podkarpacki oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Fot. Jacek Magdoń, Małgorzata Waksmundzka-Szarek

 

do góry