Nawigacja

Aktualności

„11 lipca - zapal znicz pamięci” – IPN przekazał ulotki i znicze

78 lat temu, 11 lipca 1943 r. bojówki Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i jej zbrojnego ramienia – Ukraińskiej Powstańczej Armii zaatakowały równocześnie w 99 miejscowościach, mordując kilkanaście tysięcy polskich mieszkańców Wołynia. W kolejnych dniach kontynuowano eksterminację polskiej ludności cywilnej. Ogółem na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej z rąk ukraińskich nacjonalistów poniosło śmierć ok. 130 tysięcy Polaków.

 • Akcja „11 lipca zapal Znicz Pamięci”
  Akcja „11 lipca zapal Znicz Pamięci”

 

Na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 roku. został ustanowiony Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Święto ma na celu upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów dokonanych na obywatelach II Rzeczpospolitej przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej. Wspomnienie przypada 11 lipca 1943 roku, w rocznicę tzw. krwawej niedzieli, będącej punktem kulminacyjnym masowych eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez OUN, UPA, wspieranych przez lokalną ludność ukraińską.

W związku z rocznicą „krwawej niedzieli” Instytut Pamięci Narodowej podejmuje działania, których celem jest wyjaśnianie okoliczności zbrodni przez historyków i prokuratorów, godne upamiętnienie ofiar oraz edukacja na temat tej zbrodni. Miedzy innymi w tym celu pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie przekazali znicze i ulotki w ramach akcji „11 lipca - zapal znicz pamięci”. 
 • Akcja „11 lipca zapal Znicz Pamięci”
  Akcja „11 lipca zapal Znicz Pamięci”
 • Akcja „11 lipca zapal Znicz Pamięci”
  Akcja „11 lipca zapal Znicz Pamięci”

Znicze zostaną zapalone na grobach ofiar OUN-UPA na terenie powiatu lubaczowskiego oraz w Dydni. Akcja po raz kolejny zostanie przeprowadzona dzięki współpracy Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie z partnerami akcji: Jednostka Strzelecka 2033 im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Lubaczowie, Hufiec ZHP w Lubaczowie im. ks. hm. Wiktora Hassa Paneckiego. 

5 lipca 2021 r. na rynku w Brzozowie w ramach akcji „11 lipca – zapal znicz pamięci” Grzegorz Leszczyński z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie przekazał znicze dla Jednostki Strzeleckiej 2222 w Brzozowie. Strzelcy udadzą się na groby ofiar OUN-UPA w na terenie powiatu brzozowskiego, przemyskiego i rzeszowskiego. Do akcji włączą się także Jednostki Strzeleckie z Sanoka i Leska.

 

 • Przekazanie zniczy na rynku w Brzozowie w ramach akcji „11 lipca – zapal znicz pamięci”
  Przekazanie zniczy na rynku w Brzozowie w ramach akcji „11 lipca – zapal znicz pamięci”

 

Pragniemy, by w dniu 11 lipca na grobach wszystkich pomordowanych przez OUN-UPA w województwie podkarpackim zapalić białe i czerwone znicze. Niech to będzie nasz wyraz pamięci o ofiarach banderowców zarówno z naszego regionu, jak i tych pomordowanych na Kresach Wschodnich II RP. Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji „11 lipca - zapal znicz pamięci” także w sposób indywidualny. 

do góry