Nawigacja

Aktualności

IPN w Rzeszowie otrzymał kopie materiałów dotyczących cmentarza komunalnego Pobitno

22 czerwca 2021 r. w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej- Rzeszów sp. z.o.o. miało miejsce oficjalne przekazanie pracownikom wieloosobowego stanowiska ds. poszukiwań i identyfikacji IPN w Rzeszowie kopii materiałów ewidencyjnych dotyczących cmentarza komunalnego Pobitno w Rzeszowie.
Wśród przekazanych materiałów znalazły się niedawno odnalezione pomoce ewidencyjne obejmujące pochówki ofiar zbrodni komunistycznych. Dotychczas miejsce pochówku osób, które traciły życie z rąk funkcjonariuszy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa ustalane były w oparciu o żmudną analizę braków w oficjalnej ewidencji. Materiały, które otrzymał IPN pozwolą zweryfikować dotychczasowe ustalenia a także wskażą nieznane dotychczas miejsca pochówku. Warto podkreślić, że ewidencja ta była prowadzona w tajemnicy przez kilku pracowników cmentarza w latach 40. I 50. XX w. w warunkach politycznych, które groziły jej autorom poważnymi represjami ze strony władz.
Na zdjęciu od lewej: wiceprezes Zarządu MPGK-Rzeszów Leokadia Siupik, Bogusław Kleszczyński z wieloosobowego stanowiska ds. poszukiwań i identyfikacji IPN w Rzeszowie, prezes Zarządu MPGK-Rzeszów Sławomir Progorowicz.
Fot. Iwona Staniek
do góry