Nawigacja

Aktualności

Hołd dla rotmistrza Pileckiego w 73. rocznicę śmierci – 25 maja 2021

25 maja 1948 r., o godz. 21.30, w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, z rozkazu władz komunistycznych został zamordowany strzałem w tył głowy rotmistrz Witold Pilecki – Żołnierz niezłomny, żołnierz wyklęty, żołnierz „Rzeczypospolitej utraconej”, ostatni ułan Rzeczypospolitej, „ochotnik do Auschwitz”, jeden z sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej.

W 30 miastach i miejscowościach przedstawiciele IPN oddali hołd rtm. Witoldowi Pileckiemu, zamordowanemu przed 73 laty w mokotowskim więzieniu. 25 maja 2021 r. o 21.30 – w godzinę śmierci bohatera niezłomnego – w miejscach związanych z rotmistrzem zapłonęły znicze pamięci.

 W Żyznowie na Podkarpaciu dr Piotr Szopa, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie wraz z Piotrem Motyką, dyrektorem miejscowej szkoły podstawowej oraz przedstawicielami młodzieży zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą bohatera niezłomnego. 

Tablica została ufundowana przez IPN Oddział w Rzeszowie, 8 czerwca 2021 r. szkole tej zostanie nadane imię rotmistrza Witolda Pileckiego.

 

  • Upamiętnienie rotmistrza Witolda Pileckiego w Żyznowie
  • Upamiętnienie rotmistrza Witolda Pileckiego w Żyznowie
do góry