Nawigacja

Aktualności

77. rocznica pacyfikacji wsi Rudka – 18 kwietnia 2021

W niedzielę 18 kwietnia 2021 r. przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, władz samorządowych i lokalna społeczności oddali hołd pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów mieszkańcom wsi Rudka. 

W intencji pomordowanych mieszkańców Rudki, w kościele rzymskokatolickim  pw. Nawiedzenia NMP w Nowym Bruśnie została odprawiona msza święta, po której nastąpiło złożenie wieńców i zniczy pod krzyżem ofiar pomordowanych mieszkańców Rudki na cmentarzu w Nowym Bruśnie oraz pod pomnikiem ku czci mieszkańców Rudki pomordowanych przez UPA.

Organizatorzy uroczystości zwrócili się do mieszkańców z apelem, aby o godz. 20:00 solidarnie w oknach zapłonęło symboliczne światełko pamięci dla pomordowanych mieszkańców Rudki – „Światełko dla Rudki”.

Wydarzeniu towarzyszył wykład online historyka i regionalisty Tomasza Roga pt. „Zagłada wsi Rudka - 19 kwietnia 1944 roku. ”.

Remont pomnika na cmentarzu w Nowym Bruśnie został sfinansowany ze środków Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. 

Wydarzenie realizowano zgodnie z obowiązującymi wymogami sanitarnymi, dla szerokiego grona odbiorców było transmitowane w mediach społecznościowych na stronach: CKIS (https://www.facebook.com/ckis.cieszanow), Nad Brusieńką (https://www.facebook.com/Nad-Brusienk%C4%85-152780798800079), strona gminy Horyniec, strona IPN (fb.com/IPN.Rzeszow), strona Muzeum Kresów.

Fot. Radosław Sołek - IPN Rzeszów

do góry