Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Tu rodziła się »Solidarność«” – Jasło, 16 kwietnia – 13 maja 2021

Jasło to kolejne miasto na podkarpackim szlaku plenerowej wystawy IPN „TU rodziła się Solidarność”.

16 kwietnia 2021 r. na rynku w Jaśle otwarto wystawę plenerową „Tu rodziła się „Solidarność”. Będzie prezentowana do 13 maja 2021 r.

W uroczystości wzięli udział dr Dariusz Iwaneczko - dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie , Jakub Izdebski - naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie, Adam Pawluś - starosta jasielski, Ryszard Pabian - burmistrz miasta Jasła, Tadeusz Majchrowicz przewodniczący Zarządu Regionu Podkarpacie i zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Kazimierz Poniatowski, Jan Hap i wielu działaczy opozycji antykomunistycznej oraz mieszkańcy miasta.

Otwarta wystawa składa się z pięciu części. Dwie poświęcone zostały zagadnieniom ogólnopolskim. Dwie dotyczą regionów dawnego województwa rzeszowskiego i jedna lokalna poświęcona jasielskiej Solidarności. 

Wystawa ma na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r. Składa się z części ogólnopolskiej, regionalnej oraz lokalnej, ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku kraju. Teksty są prezentowane w języku polskim i angielskim.

Pierwszą z 53 wystaw „TU rodziła się Solidarność” prezes IPN dr Jarosław Szarek otworzył 1 lipca 2020 r. w Mielcu. Przez wakacje ekspozycja miała kolejne odsłony tworząc „Biało-czerwony szlak: TU rodziła się Solidarność”. Zaprezentowano ją w wielu miastach Polski, a 28 sierpnia 2020 r. stanęła w komplecie na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

W 2021 r. wystawa prezentowana będzie w kolejnych miejscowościach: Ciechanowie, Gliwicach, Gorzowie Wielkopolskim, Jaśle, Jeleniej Górze, Krapkowicach, Pile, Sieradzu, Skarżysku-Kamiennej, Słupsku, Zakopanem, Zambrowie i Zamościu.   
                                                                       

Fot. Katarzyna Gajda-Bator

 
do góry