Nawigacja

Aktualności

Zmarł Michael Bourdeaux założyciel Keston College

Dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Michaela Bourdeaux, wielkiego przyjaciela Polski i Polaków.

  • Zdjęcie M. Bourdeaux pochodzi z uroczystości odsłonięcia tablicy wmurowanej na budynku, w którym w latach 1972-1992 mieściło się Keston College.

29 marca 2021 r. zmarł Michael Bourdeaux, jeden z założycieli Keston College, który przez długie lata pozostawał orędownikiem wszystkich prześladowanych za poglądy religijne w krajach pozostających w sferze wpływów ZSRS. 

Michael Bourdeaux urodził się 19 marca 1934 r. w Kornwalii. Po ukończeniu szkoły w Truro studiował języki nowożytne i teologię na Uniwersytecie w Oksfordzie. W 1959 roku British Council wybrało go jako członka pierwszego w historii programu wymiany stypendystów z ZSRS. Przekonał się wówczas, jak wygląda wolność w tym kraju, nawiązał szereg kontaktów, a ze względu na osobiste doświadczenia postanowił być „głosem uciemiężonych w wolnym świecie”.

W 1969 r. Michael Bourdeaux z pomocą sir Johna Lawrence'a, Leonarda Schapiro i Petera Reddawaya założył Centre for the Study of Religion and Communism w Chislehurst. Po przeniesieniu centrum na początku lat 70. do Keston Common na obrzeżach Londynu, przemianowano je na Keston College. Od początku badania w Keston College koncentrowały się nad sytuacją religijną i Kościołem prawosławnym w ZSRS. O sile oddziaływania Keston College może świadczyć fakt, że szefowa News Service Keston College Alona Kożewnikowa miała cotygodniowe audycje radiowe w BBC, a Keston News Service – wydawany co dwa tygodnie serwis informacyjny, był prenumerowany przez wszystkie agencje prasowe i szereg innych ówczesnych mediów. Na jego łamach na przykład po raz pierwszy opublikowana została lista internowanych po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. Keston News Service podzielony był na kilka działów, w jednym przygotowywano informacje na temat najnowszych wydarzeń, w drugim publikowano dokumenty, np. z wszystkich konferencji Episkopatu Polski, pojawiały się w tym serwisie również krótkie charakterystyki działaczy religijnych i opozycjonistów, wywiady telefoniczne itp. Zachodni dziennikarze akredytowani w Polsce, szukając ciekawych informacji i kontaktów z działaczami opozycyjnymi, zwracali się o pomoc do pracowników Keston College.

Sam Michael Bourdeaux napisał ponad 30 książek m.in.: Faith on Trial in Russia, 1971; Land of crosses, 1979; Risen Indeed: Lessons in Faith from the USSR, 1983;  Growing Soviet Churches, 1987; The Gospel's Triumph over Communism, 1991; One Word of Truth. The Cold War Memoir of Michael Bourdeaux and Keston College, 2019. Za swoje osiągnięcia w 1984 roku otrzymał nagrodę Templetona, w 1989 r. został honorowym kanonikiem Rochester, był również odznaczany przez rządy krajów wchodzących uprzednio w skład tzw. bloku wschodniego.

Tekst: dr Bogusław Wójcik

do góry