Nawigacja

Aktualności

Porozumienia Rzeszowsko-Ustrzyckie – infografiki do pobrania

Mija 40 lat od podpisania „Porozumień rzeszowsko-ustrzyckich”, które stały się symbolem walki rolników w okresie PRL o swoje prawa, których gwarancją miało być powstanie niezależnego od władz związku, analogicznego do robotniczej „Solidarności”. I choć porozumienia gwarancji rejestracji związku nie zawierały, były ważnym etapem w procesie powstawania „Solidarności” Rolników Indywidualnych. Ten właśnie proces chcemy w prosty, przejrzysty sposób przypomnieć na pięciu planszach naszej infografiki.

Zaczynając od sytuacji na wsi podczas tzw. „dekady Gierka”, pojawieniu się pierwszych lokalnych środowisk opozycyjnych, przechodzimy do różnych inicjatyw tworzenia ogólnopolskiego związku po Sierpniu 1980 r.

Pod koniec tego roku wybucha lokalny strajk w Ustrzykach Dolnych, wsparty wkrótce przez solidarnościowy protest w Rzeszowie, które szybko nabierają charakteru ogólnopolskiego z głównym postulatem rejestracji chłopskiej „Solidarności”. Dlaczego właśnie tu i jak przebiegają strajki wyjaśnia kolejna plansza.

Zawarte 18 i 20 lutego 1981 r. porozumienia nie gwarantują rejestracji związku. Co więc zawierają? Tego też dowiecie się z naszej infografiki.

Dlaczego, mimo że nie osiągnięto głównego postulatu, miały one tak duże znaczenie, że nazywa się je czasem „Konstytucją Polskiej Wsi”? Jaka była rola tego, co działo się w Ustrzykach i w Rzeszowie dla ostatecznego sukcesu walki o rejestrację związku, a później jego odrodzenia po stanie wojennym? Tego dowiecie się z ostatniej planszy.

 

 

 

do góry