Nawigacja

Aktualności

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – Rzeszów, 27 stycznia 2021

27 stycznia, w rocznicę uwolnienia więźniów niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu (International Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust). Święto to zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r., by zachować pamięć o Żydach pomordowanych w czasie II wojny światowej. 

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu organizowane są już po raz trzynasty. We współorganizację tych dni w 2012 r. włączył się Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Dotychczas były organizowane w kilkudziesięciu miastach i miejscowościach regonu. Podczas obchodów odbywały się modlitwy za pomordowanych Żydów, prelekcje, wykłady, sesje naukowe poświęcone stosunkom polsko-żydowskim, kulturze i zagładzie. Prezentowano pokazy filmowe, okolicznościowe wystawy oraz wspomnienia ocalałych świadków tamtych wydarzeń.

W tym roku ze względu na czas pandemii zwracamy się do Państwa z apelem aby zasadnicza formę tych obchodów było zapalenie symbolicznego znicza w poszczególnych miejscach związanych z Holocaustem na terenie całego województwa podkarpackiego. 

Delegacja Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie - dr hab. Elżbieta Rączy, dr Piotr Szopa i dr Wojciech Hanus złożyli kwiaty i zapalili znicze przy Pomniku Głazie, w parku, na terenie nieistniejącego już XVI - wiecznego cmentarza żydowskiego, zniszczonego w czasie II wojny światowej. Miejsce to nosi nazwę plac Ofiar Getta i jest usytuowane w pobliżu dwóch synagog. Na monumencie umieszczona jest pamiątkowa tablica z inskrypcją, że w tym miejscu zgromadzono ludność żydowską, która została wywieziona do obozów zagłady. 

Kolejnym punktem upamiętnienia tego dnia było zapalenie zniczy przy bramie głównej na Cmentarzu żydowskim w Rzeszowie, który mieści się przy ul. Rejtana,. Powstał w 1849 r. i został niemal doszczętnie zniszczony podczas wojny. Zachowane nagrobki są w większości leżące. Na grobie pomordowanych podczas Holocaustu powstał obelisk, ufundowany w 1947 r. przez ocalałych z zagłady rzeszowskich Żydów. 

Fot. Katarzyna Gajda-Bator

do góry