Nawigacja

Aktualności

Wystawa IPN „Tu rodziła się Solidarność” do obejrzenia w Sanok

W dniach 7 grudnia 2020 r. do 8 stycznia 2021 r. na dziedzińcu Zamku w Sanoku, ul. Zamkowa 2 jest prezentowana wystawa pt. „Tu rodziła się Solidarność”, do której obejrzenia zachęcamy. 

Ekspozycje ukazuje ogólnopolskie masowe strajki z lipca, sierpnia i września 1980 r. Wystawa składa się z części ogólnopolskiej, części regionalnej i ukazuje powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju. W tym wielkim zwycięstwie, jaką była i jaką jest polska „Solidarność”, mają udział miliony najczęściej anonimowych osób. Tą wystawą IPN chce złożyć im hołd.

Powstanie „Solidarności” było jednym z najważniejszych wydarzeń końca XX w. na świecie. W sierpniu 1980 r. na skraju komunistycznego imperium sowieckiego narodził się wielki, pokojowy ruch, do którego przystąpił niemal co trzeci Polak! „Solidarność” to 10 milionów formalnych członków – był to największy związek zawodowy na świecie.
„Solidarność” była owocem marzeń, cierpień i działań Polaków od Żołnierzy Wyklętych przez konspirację młodzieżową 1949-56 po uczestników „polskich miesięcy”: Czerwca ’56, Millenium ‘66, Marca ’68, Grudnia ’70, Czerwca ’76. Nieocenione znaczenie przy powstaniu „Solidarności” z jej pokojowym charakterem miała również działalność Kościoła pod przywództwem prymasa Stefana Wyszyńskiego, co zaowocowało także pontyfikatem Jana Pawła II i jego pierwszą pielgrzymką do Polski w 1979 r. Polska „Solidarność” była 1980 r. iskrą, która dała początek upadkowi sowieckiemu imperium oraz uzależnionych komunistycznych państw na czterech kontynentach. Przebudowie uległ świat ukształtowany przez „zimną wojnę” po 1945 r. Efektem było wyzwolenie się wielu państw spod zależności i okupacji Związku Sowieckiego od Litwy, Łotwy i Estonii po Gruzję. Dzięki przełomowi zapoczątkowanemu przez “Solidarność” stało się także możliwe zjednoczenie Niemiec. Polska „Solidarność” to triumf pokojowej siły ducha nad materialistycznym komunistycznym imperium zła.

Organizatorami przedsięwzięcia są: OBEN IPN Rzeszów, Muzeum Historyczne w Sanoku, Region Podkarpacie NSZZ „Solidarność”.

Fot. Muzeum Historyczne w Sanoku

do góry