Nawigacja

Aktualności

Patriotyczny mural poświęcony pamięci Orląt Przemyskich

Mural poświęcony pamięci Orląt Przemyskich powstał na ścianie jednego z budynków 5 Brygady Strzelców Podhalańskich przy ul. 29 listopada w Przemyślu. Został zaprezentowany w związku z obchodami 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Taka forma upamiętnienia to wyraz podziękowania dla przemyskiej młodzieży gimnazjalnej, która zapłaciła najwyższą cenę ( w walkach poległo 12 uczniów) za obronę swojego miasta i ojczyzny, oraz trwałej pamięci o tamtych wydarzeniach. 

Autorem muralu jest Arkadiusz Andrejkow, artysta z Sanoka, który  wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie wykonał już kilka takich prac.

Inicjatywa została zrealizowana przy wsparciu PGE Obrót, Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich, Starosty Dębickiego i 34. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Rzeszowie. W przyszłości Przemyśl planuje stworzyć serię murali nawiązujących do I wojny światowej.

Polecamy film „Orlęta bronią przemyskiego gniazda“:  http://rzeszow.tvp.pl/37833615/szlakiem-iii-brygady-karpackiej-legionow-polski

 

do góry