Nawigacja

Aktualności

Mural przestawiający gen. Władysława Sikorskiego powstał w Tuszowie Narodowym

20 listopada 2020 r. dr Dariusz Iwaneczko dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie i dr Piotr Szopa naczelnik OBUWiM  odbyli wizytę w Tuszowie Narodowym, w miejscu urodzenia gen. Władysława Sikorskiego. Właśnie tutaj na budynku Szkoły Podstawowej został namalowany mural przedstawiający generała i jego żołnierzy. To już drugie upamiętnienie tej wybitnej postaci, po Hyżnem, gdzie się wychowywał i uczęszczał do szkoły.

Pomysłodawcą i fundatorem muralu jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, który dzięki staraniom i dobrej współpracy z Urzędem Gminy oraz Centrum Pamięci gen. Władysława Sikorskiego w Tuszowie Narodowym, zrealizował to przedsięwzięcie.

Wykonawcą muralu jest Arkadiusz Andrejkow, artysta z Sanoka. Ma on w swoim dorobku wiele takich prac właśnie w formie murali lub drwenali, jest laureatem plebiscytu Nieprzeciętni i ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych, a także ponad dwadzieścia zbiorowych.

Podczas wizyty w Tuszowie zwiedzono dom urodzin generała, gdzie są zgromadzone liczne pamiątki związane z jego życiem, działalnością wojskową i polityczną. Dom został wybudowany w 1869 r. z przeznaczeniem na szkołę i mieszkanie dla nauczyciela. Tutaj w 1881 r. zamieszkali Tomasz Sikorski z żoną … i dwójką dzieci, a 20 maja 1881 r. jako trzecie z dzieci urodził się przyszły generał. Obecnie dom ten stanowi siedzibę Centrum Pamięci gen. Władysława Sikorskiego. Mieści się w nim również Gminna Biblioteka Publiczna. Kolejnym miejscem wizyty była kaplica  na cmentarzu, gdzie jest złożona i przechowywana podwójna trumna, w której do ekshumacji w 2008 r. spoczywały szczątki gen. Władysława Sikorskiego.

Fot. Katarzyna Gajda-Bator
do góry