Nawigacja

Aktualności

Otwarcie odnowionego cmentarza żołnierzy Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej w Łańcucie

Podczas uroczystości prezesa IPN reprezentował dr Dariusz Iwaneczko - dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie. Dr Jarosław Szarek - prezes IPN odwiedził cmentarz 7 maja 2020 r. z okazji 100. rocznicy wyzwolenia Kijowa przez Wojsko Polskie, wspierane przez sprzymierzone oddziały armii ukraińskiej. Oddał hołd żołnierzom ukraińskim z armii atamana Petlury, złożył kwiaty i zapalił znicze na grobach żołnierzy ukraińskich, które znajdują się na łańcuckim cmentarzu.

21 sierpnia  2020 r. w Łańcucie odbyło się uroczyste otwarcie odnowionego cmentarza żołnierzy Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej. W uroczystościach wziął udział dr Dariusz Iwaneczko - dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, który reprezentował dr Jarosława Szarka - prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

W uroczystości wziął udział m.in. ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia, który przypomniał, że w ubiegłym tygodniu była obchodzona 100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Żołnierzom, którzy tu leżą musimy oddać hołd, to nasz obowiązek. Za to, że walczyli za wolność Ukrainy, za wolność Polski i za wolność Europy od bolszewizmu. Są bohaterami Ukrainy i Polski”. Była obecna pani Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, Anton Drobowycz - prezes ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, licznie zgromadzone duchowieństwo, przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych oraz mieszkańcy. 

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki w swoim wystąpieniu przypomniał, że wojna w 1920 r. miała dać wolność Ukrainie. Wojna ta miała też być realizacją koncepcji politycznej Józefa Piłsudskiego, która zakładała federacją Polski, Litwy, Białorusi i ścisły sojusz z Ukrainą, po to, aby zabezpieczyć nasze kraje od agresji ze Wschodu. Ten plan się nie powiódł”.

Dr Jarosław Szarek - prezes IPN odwiedził cmentarz 7 maja 2020 r.  z okazji 100. rocznicy wyzwolenia Kijowa przez Wojsko Polskie, wspierane przez sprzymierzone oddziały armii ukraińskiej. Oddał hołd żołnierzom ukraińskim z armii atamana Petlury, złożył kwiaty i zapalił znicze na grobach żołnierzy ukraińskich, które znajdują się na łańcuckim cmentarzu. 

Od listopada 1918 roku do lipca 1921 roku ulokowane były w Łańcucie kolejno: obóz jeniecki a później Główna Ukraińska Stanica Wojskowa (skąd na front walki z Armią Czerwoną wyruszały ukraińskie oddziały wojskowe), zaś po rozejmie polsko - rosyjskim obóz internowania dla żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Po podpisaniu przez Józefa Piłsudskiego i Symona Petlurę układu sojuszniczego została tu sformowana 6 Dywizja Strzelców Siczowych, która między innymi uczestniczyła wraz z polskimi żołnierzami w obronie Zamościa przed natarciem konnej armii Siemiona Budionnego. Po zakończeniu kampanii 1920 roku i podpisaniu traktatu w Rydze, w Łańcucie internowano część oddziałów ukraińskich, także tych, które kontynuowały walkę z bolszewikami i na skutek ciężkich strat zmuszone były wycofać się do Polski.

W latach 1918 - 1921 w łańcuckim obozie przebywało w różnych okresach od 2 do 5 tysięcy wojskowych. Decyzją władz polskich obóz stał się także między innymi ośrodkiem pracy oświatowej dla żołnierzy. Przez kilka miesięcy działał tu Ukraiński Uniwersytet Narodowy.

Na przełomie lat 1920-21 w obozie wybuchła epidemia tyfusu, na którą zmarło ponad pół tysiąca żołnierzy. Ich szczątki, pochowane początkowo w kilku miejscach, zebrano ostatecznie na kwaterze cmentarza miejskiego, gdzie spoczywają do dziś. Pierwszy obelisk „Wiernym synom Ukrainy”, zbudowany tu w 1921 roku, uległ w latach 50-ch XX wieku zniszczeniu. Ponownie został zrekonstruowany w 2012 roku.

Na obecnym etapie uzupełniono krzyże na kwaterach wojskowych, ustawiono tablice z nazwiskami zmarłych a także ustawiono ścianę z tablicą poświęconą Symonowi Petlurze.

Zleceniodawcą i inwestorem prac była Ambasada Ukrainy w Polsce.

Fot. Miasto Łańcut

do góry