Nawigacja

Aktualności

Edukacyjny Rajdy Motocyklowy – walka o kształt granicy wschodniej cz. I

W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą zwycięstwa nad bolszewicką Rosją oraz 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej, 16 sierpnia 2020 r. odbył się edukacyjny rajd motocyklowy

16 sierpnia 2020 r. odbył się w kolejny edukacyjny rajd motocyklowy, tym razem  jednodniowy – symboliczny – ze względu na sytuację związaną z koronawirusem. W rajdzie wzięło udział około 100 uczestników. 

Tegoroczny rajd rozpoczął się o godz. 8.00 na parkingu przed Cmentarzem wojennym nr 171 w Łowczówku (wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim, w gminie Pleśna). Tam w dniach 22–25 grudnia 1914 r. stoczona została podczas I wojny światowej bitwa z udziałem żołnierzy Legionów Polskich, gdzie delegacja złożyła kwiaty.

Następnym punktem na trasie rajdu było Krosno, gdzie uczestnicy zwiedzili Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych i obejrzeli okolicznościowe wystawy oraz eksponaty.

W dalszą drogę udali się do Przemyśla pod  Pomnik Orląt Przemyskich. W tym mieście delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Orląt Lwowskich oraz tablicą, która została odsłonięta 14 sierpnia 2020 r. w ramach obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej na cmentarzu Zasanie. Znalazły się na niej nazwiska 79 żołnierzy, którzy polegli w latach 1918-1920 walcząc w obronie Ojczyzny w wojnie polsko-ukraińskiej i polsko bolszewickiej. Po stu latach, dzięki pracy lokalnych społeczników Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K” z Markiem Szymańskim i Mirosławem Majkowskim na czele i historyków z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, udało się przywrócić im tożsamość.

Ostatnim punktem na mapie wyprawy był  Sędziszów Małopolski, gdzie uczestnicy, spotkali się pod tablicą poświęconą pamięci żołnierzy z powiatu ropczycko - sędziszowskiego, którzy w 1920 r. stanęli do walki w obronie Lwowa i Małopolski Wschodniej. W tym miejscu złożono biało-czerwone wiązanki kwiatów, a dr Jacek Magdoń z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie przybliżył uczestnikom jak wyglądała walka o kształt granicy wschodniej Rzeczpospolitej w latach 1914-1921.

 ****

W tym dniu na elewacji Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, od strony Ogrodów Bernardyńskich została wyświetlona biało-czerwona iluminacja dla uczczenia 100 - lecia Bitwy Warszawskiej. Siedzibę oddziału IPN w Rzeszowie zdobią banery wpisujące się w obchody 100. rocznicy zwycięstwa nad Rosją bolszewicką. Przedstawiają generała Józefa Hallera ze swoim sztabem w pociągu wojskowym, ułanów II. Ochotniczego Szwadronu Śmierci we Lwowie w 1920 roku, polską piechotę na stanowisku bojowym, uzbrojoną w karabin powtarzalny Mannlicher M1895 i ciężki karabin maszynowy Schwarzlose wz. 07/12, a także Krzyż Walecznych, odznaczenie wojskowe, ustanowione rozporządzeniem Rady Obrony Państwa z 11 sierpnia 1920 r., nadawany przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego lub podległych mu wyższych dowódców w nagrodę za czyny męstwa w walce i odwagi wykazanej na polach bitew.

Honorowym patronatem wydarzenie objęła wojewoda podkarpacki, partnerem był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.  

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

do góry