Nawigacja

Aktualności

IPN, Strzelcy i Harcerze zapalił znicze na grobach zamordowanych Polaków

11 lipca 2020 r. zapłonęły białe i czerwone znicze na ziemi splamionej krwią niewinnie pomordowanych jej mieszkańców. Akcja ta jest wspólnym wyrazem pamięci o Ofiarach z regionu, jak również Tych pomordowanych na wschodzie.

W ramach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej 11 lipca 2020 r. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zorganizowali po raz kolejny akcję „11 lipca – zapal Znicz Pamięci” 

W tym dniu dr Dariusz Iwaneczko - dyrektor rzeszowskiego Oddziału IPN wraz z pracownikami Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa udali się na teren powiatów leskiego i bieszczadzkiego, gdzie zapalili znicze na grobach Polaków zamordowanych w sierpniu 1944 r. 

Na grobach Polaków pomordowanych w latach 1945-1946 w miejscowości Prusiek w powiecie sanockim: 

W Baligrodzie powiat leski na pomniku upamietniającym poległych z rąk UPA mieszkańców, którzy zginęli w 1944 r.:

 

Leśniczówka Brenzberg koło Mucznego. Wędrówkę zaczynamy od ścieżki przyrodniczej, przy drodze prowadzacj do Tarnawy Niżnej. Z treści tablicy dowiadujemy się, że ścieżka prowadzi do miejsca, w którym niegdyś stała leśniczówka nazywana Brenzberg. W roku 1944 UPA zamordowała tam 74 Polaków. W tym miejscu w 2010 r. ustawiono obelisk z pamiątkową tablica oraz krzyż:

 

Cisna powiat leski na pomniku na wzgórzu Betlejemka. W latach 1945-46 wzgórze Betlejemka stanowiło umocniony posterunek milicji obywatelskiej, na którym obrońcy Cisnej odparli dwukrotnie ataki przeważających sił Ukraińskiej Armii Powstańczej. Posterunek w Cisnej został jedynym posterunkiem w Bieszczadach, który nie został zdobyty.

 

Tegoroczna akcja objęła całe województwo podkarpackie, ze szczególnym uwzględnieniem powiatu lubaczowskiego, gdzie członkowie Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen. bryg. Józefa Kustronia w Lubaczowie, Harcerze z Hufiec ZHP  Lubaczów oraz członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa oraz Kresów Południowo - Wschodnich w Lubaczowie zorganizowali akcję. Zapalono białe i czerwone znicze na wszystkich grobach, mogiłach oraz pomnikach pomordowanych przez OUN-UPA na Ziemi Lubaczowskiej. Lubaczowscy strzelcy odwiedzali takie miejscowości jak: Nowa Grobla, Stare Sioło, Stare Oleszyce, Oleszyce, Dachnów, Niemstów, Folwarki, Cieszanów, Gorajec, Płazów, Lipsko, Narol, Łówcza, Chotylub i Nowe Brusno.

 

do góry