Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „Tu rodziła się Solidarność” – Rzeszów, 21 lipca 2020

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął obchody 40. rocznicy powstania „Solidarności” otwarciem 1 lipca wystaw w 17 miejscowościach w całej Polsce, począwszy od Mielca, gdzie wszystko się zaczęło, aż po Koszalin.

Pierwszą z wystaw „Tu rodziła się Solidarność” otworzył prezes IPN dr Jarosław Szarek w Mielcu na placu Armii Krajowej, a już dziś  w Rzeszowie odbyła isę kolejna odsłona wystawy o jednym z najważniejszych wydarzeń końca XX wieku.

21 lipca 2020 r. o godz. 12.00 w Ogrodach Bernardyńskich dr Dariusz Iwaneczko - dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie odsłonił wystawę „Tu rodziła się Solidarność”, która będzie prezentowana do 13 sierpnia 2020 r. 

W swoim wystąpieniu dyrektor Iwaneczko podkreślił: że protesty miały podłoże ekonomiczne, ale z czasem przeradzały się i dokonywały wyłomu w strukturze komunistycznej. Protesty przyczyniły się w efekcie do powstania fenomenalnego ruchu, jakim był NSZZ Solidarność”. W ten sposób ukazany został fenomen i siła Solidarności, która składała się z małych części, ale urosła do potężnej organizacji, która dokonała wyłomu w całym systemie władzy komunistycznej - zaznaczył Iwaneczko.

W uroczystości uczestniczyli dr Ewa Leniart wojewoda podkarpacki, Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, Małgorzota Rauch i Stanisław Fundakowski kuratorzy podkarpackiej oświaty, Henryk Wolicki, pełnomocnik prezydenta miasta Rzeszowa i zaproszeni goście.

Przybyło szerokie grono działaczy opozycji antykomunistycznej i uczestników strajków z 1980 r. na czele z Romanem Jakimem przewodniczącym Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ Solidarność”, który podkreślał: że te iskierki, które zapalały się w różnych miastach, mniejszych, większych, średnich w całej Polsce, przyczyniły się do tego, że na końcu były porozumienia gdańskie, szczecińskie i jastrzębskie. To jest znakomity czas, w którym w tych różnych miejscowościach mamy okazję pokazać ludzi i zakłady te, które miały wpływ na to, że w 1980 roku narodziła się Solidarność.

Prezentowane ekspozycje mają na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r. Wystawy składają się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych, ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju. Teksty na panelach wystawowych są prezentowane w języku polskim i angielskim. 

Na Podkarpaciu wystawa zagości jeszcze 14 sierpnia 2020 r. w Stalowej Woli.  Kolejne miejsca prezentacji wystaw stworzą w całej Polsce „Biało-czerwony szlak „Tu rodziła się Solidarność”. Trasy wszystkich wystaw regionalnych zbiegną się 28 sierpnia na wernisażu w Warszawie. W tym wielkim zwycięstwie, jaką była, jaką jest polska „Solidarność”, mają udział miliony najczęściej anonimowych osób. Tą wystawą chcemy złożyć im hołd.

Fot. Katarzyna Gajda-Bator

do góry