Nawigacja

Aktualności

Odsłonięto tablicę upamiętniającą zamordowanych Polaków z rąk ukraińskich nacjonalistów oraz przeprowadzono akcję „11 lipca zapal Znicz Pamięci”

11 lipca obchodziliśmy kolejną rocznicę „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu, kiedy to bojówki Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i jej zbrojnego ramienia - Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) - zamordowały kilkanaście tysięcy polskich mieszkańców Wołynia. Ogółem na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło co najmniej 130 tysięcy Polaków. Większość ofiar tego ludobójstwa do dzisiaj nie doczekała się godnego upamiętnienia, miejsca ich pochówku znane są tylko sprawcom zbrodni, bądź też ich groby na cmentarzach są zatarte. Na grobach pomordowanych nie możemy nawet zapalić świeczki.

Dlatego 11 lipca 2020 r. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zorganizowali po raz kolejny akcję „11 lipca – zapal Znicz Pamięci” w ramach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

W tym dniu pracownicy Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa udali się na teren powiatów leskiego i bieszczadzkiego. Znicze zostały zapalone m.in. na grobach Polaków zamordowanych w sierpniu 1944 r. w Baligrodzie i na terenie leśniczówki Brenzberg k. Mucznego, a także przy pomnikach w Lesku i Cisnej.

Akcja obejęła całe województwo podkarpackie. Ze szczególnym uwzględnieniem powiatu lubaczowskiego, gdzie na mogiłach ofiar znicze zapalali Strzelcy i Harcerze. 

W niedzielę 5 lipca 11 lipca 2020 r. Strzelcy na terenie powiatu lubaczowskiego zainaugurowali akcję rozdawania ulotek, przygotowanych przez IPN Oddział w Rzeszowie, zachęcających do udziału w akcji „11 lipca zapal Znicz Pamięci” i przypominających o masowej eksterminacji ludności polskiej. 

11 lipca 2020 r. w Zatwarnicy z udziałem dr. Dariusza Iwaneczko - dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i dr. Piotra Szopy - naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa, przedstawicieli lokalnych władz i stowarzyszeń, oraz lasów państwowych uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą Polaków zamordowanych przez UPA. 

W swoim wystąpieniu dyrektor Iwaneczko powiedział: Odsłaniamy nowe oblicze pomnika poświęconego mieszkańcom i obrońcom Zatwarnicy, którzy polegli z rąk ukraińskich nacjonalistów. Uważamy, że pamięć o tych wydarzeniach powinna trwać, przestrzegać potomnych oraz współczesnych przed tego typu aktami nienawiści.

W uroczystości wzięła udział pani Władysława Wojewódzka-Natanek, która jako dziecko była świadkiem tragicznych wydarzeń na Wołyniu, a dzisiaj mieszka w Bieszczadach. Wspominała, że jej rodzina ocalała, bo ostrzegł ją sprawiedliwy Ukrainiec

 

 

 

 

 
 

 

do góry