Nawigacja

Aktualności

Odszedł na wieczną wartę kpt. w st. spocz. Kazimierz Rzucidło - żołnierz AK Rzeszów, działacz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”

10 czerwca 2020 r. zmarł Kazimierz Rzucidło (1925 - 2020). Uroczystości pogrzebowe odbyły się 13 czerwca 2020 r. w sobotę o godz. 12.00 w kościele pw. św. Mikołaja na osiedlu Rzeszów - Przybyszówka.

13 czerwca 2020 r. w parafii Rzeszów-Przybyszówka rodzina i przyjaciele, koledzy kombatanci, przedstawiciele IPN oraz wojsko pożegnali  kpt. w st. spocz. Kazimierza Rzucidło, żołnierza bojówki dyspozycyjnej Inspektoratu AK Rzeszów pseudonim „Kowal”, „Rzuk”, „Żegota”, żołnierza organizacji „Niepodległość” i Delegatury Sił Zbrojnych oraz członka Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, działacza konspiracji antykomunistycznej w okresie stalinowskim, członka Klubu im. płk. Łukasza Cieplińskiego i współpracownika Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. IPN reprezentował Dariusz Byszuk - naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN w Rzeszowie.

 

 

Kazimierz Rzucidło pseudonim „Kowal”, „Rzuk”, „Żegota” vel Kazimierz Chmaj - syn Stefana i Marii zd. Chmaj, urodzony 27 października 1925 r. w Rudnej Wielkiej. Szkołę powszechna ukończył w Rudnej Wielkiej i w Rzeszowie. Na początku okupacji niemieckiej pracował u stryja Józefa Rzucidły, który był szewcem w Rudnej Wielkiej. W 1941 r. wcielony do Baudienstu,  w ramach którego pracował przy budowie lotniska w Jasionce, w rzeszowskim WSK oraz przy budowie ul. Hetmańskiej. Pod koniec 1941 r. skazany na pięć lat pracy w obozie Baudienstu  Pustkowie k. Dębicy, skąd po 10 miesiącach 30 czerwca 1942 r. został zwolniony. 15 sierpnia 1942 r. został zaprzysiężony do AK przez Kazimierza Gąsiora „Zamorę”, z którym wcześniej pracował przy melioracji łąk pod kierownictwem Franciszka Sagana „Grabika”. Od 10 listopada 1942 r. do 30 marca 1943 r. uczestniczył w szkoleniu wojskowym prowadzonym przez rudnianina kpr. Władysława Grabowskiego, po ukończeniu którego otrzymał stopień strzelca. Od stycznia 1943 r. razem z Kazimierzem Saganem był w grupie zabezpieczającej kurs podchorążych,  którym brali udział: Wiktor Błażewski Józef Lis, Kazimierz Gąsior, Franciszek Sagan, Zbigniew Nędza i bracia Krauzowie z Rzeszowa- Czekaja. 25 kwietnia 1944 r. oficjalnie włączony do bojówki dyspozycyjnej Inspektoratu AK Rzeszów dowodzonej przez pchor. Stanisława Panka „Gila”. W marcu i maju 1944 r. uczestniczył w zabezpieczeniu trzech wyjazdów bojówki w celu podjęcia próby odbicia z aresztu na Montelupich w Krakowie komendanta Okręgu AK Kraków płk. Józefa Spychalskiego „Lutego”. 

Konspiracyjny ślub ze Stefanią Czyż odbył się Rudnej Wielkiej, a udzielał go kapelan Placówki AK „Grab” ks. Antoni Olejarka. Zagrożony aresztowaniem ukrywał się przed bezpieką od 1947 r. do 13 lutego 1956 r., gdy ujawnił się przed Wojewódzką Prokuraturą w Rzeszowie. Pierwsza żona zmarła 19 marca 1951 r. Jego drugą żoną została Czesława z d. Rączka, z którą wziął ślub w 1962 r. Był ojcem Witolda, Marka i Magdaleny. 

1 marca 2020 r. odznaczony w Pałacu Prezydenckim przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Niepodległości. 

Biogram: Józef Forystek „Bojówki dywersyjne na terenie podrzeszowskich placówek AK „Świerk” i „Grab” w gminie Świlcza”. 

 

do góry