Nawigacja

Aktualności

Wybory ‘89

Wybory z 4 czerwca 1989 r. były punktem zwrotnym w historii Polski XX w. i jednocześnie przełomowym wydarzeniem w dziejach Europy Środkowo-Wschodniej. Przeprowadzenie wyborów było możliwe dzięki złożonym i nakładającym się na siebie procesom zachodzącym w latach 80. XX stulecia zarówno na arenie międzynarodowej, jak i na scenie politycznej Polski. Po ustaleniach zawartych przy „okrągłym stole” skuteczną kampanię wyborczą przeprowadziły – powołane na wniosek Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność” – komitety obywatelskie. Wyniki wyborów zaskoczyły zarówno władze partyjno-rządowe, jak też liderów opozycji i były wielkim sukcesem politycznym środowisk niezależnych.
 
W ramach obchodów rocznicy wyborów parlamentarnych z czerwca 1989 r. rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej wspólnie z Zarządem Regionu NSZZ „Solidarność” Region Rzeszowski, Muzeum Zamek w Łańcucie i Oddziałem Okręgowym Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie zorganizował 8 czerwca 2009 roku w Łańcucie konferencję naukową poświęconą tamtym przełomowym wydarzeniom.

Z tej okazji Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Rzeszowie powstała wystawa „Wybory ‘89”, która ukazuje jedno z najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Polski. W ujęciu regionalnym, ograniczonym do obszaru Polski południowo-wschodniej, spróbowano przybliżyć atmosferę roku 1989, związaną z kampanią wyborczą prowadzoną przez Komitety Obywatelskie „Solidarność” i stronę koalicyjno-rządową. Zgromadzone na wystawie plakaty wyborcze, ulotki i obwieszczenia, występujące powszechnie w 1989 r., uzupełniają fotografie, wycinki z prasy lokalnej i dokumenty Służby Bezpieczeństwa, związane m.in. z prowadzeniem działań operacyjnych przeciwko opozycji i wspierającemu ją Kościołowi. Ponadto zaprezentowano skalę sukcesu odniesionego przez „Solidarność” w pierwszych częściowo wolnych wyborach parlamentarnych oraz jego niektóre konsekwencje.

 

 

W zasobach Oddziałowego Archiwum IPN w Rzeszowie znajdują się zbiory plakatów, ulotek, gazet, wydawnictw, kopert i znaczków związanych z powstaniem „Solidarności” oraz przeprowadzonych wyborów 4 czerwca 1989 r. Materiały stanowią bogatą kolekcję przekazaną przez darczyńców, które po zinwentaryzowaniu są wykorzystywane do celów naukowo-badawczych oraz tworzenia wystaw stałych.

 

 

do góry