Nawigacja

Konkursy historyczne

Eliminacje II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej – Rzeszów, 27 września 2017

W dniu 27 września 2017 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie , ul. Okrzei 7 o godz. 10. 00 odbyły się eliminacje wojewódzkie w ramach Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza KIMA. Inicjatorami Festiwalu są Stowarzyszenie Passionart oraz Fundacja Armii Krajowej wspólnie z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Propozycja udziału w festiwalu skierowana była przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, oraz chętnych, którzy chcieli wziąć udział w tej muzyczno-historycznej przygodzie.

Festiwal to przedsięwzięcie, któremu przyświecają dwa najważniejsze cele. Upowszechnianie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej oraz Żołnierzach Niezłomnych za pomocą muzyki i zachowanie od zapomnienia piosenek (melodii i tekstów) śpiewanych w oddziałach partyzanckich w latach 1939-1956.

Tematem Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej są pieśni i wydarzenia umiejscowione w kontekście II wojny światowej oraz dekady po jej zakończeniu. Szczególnie pieśni znane na terenie z którego pochodzą uczestnicy konkursu, w celu wykorzystania ich zasobów źródłowych w ramach przywracani pamięci lokalnej.

Zwycięzcy eliminacji wojewódzkich wezmą udział w eliminacjach na szczeblu ogólnopolskim, które odbędą się w dniach 10-12 listopada 2017 r. w Krakowie.

Protokół z obrad Jury eliminacji wojewódzkich w Rzeszowie w załączniku. 

Fot. Katarzyna Gajda-Bator, Krzysztof Kapłon.

do góry