Nawigacja

1wrzesnia39.pl

przejdź do portalu

Aktualności

IV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima" – eliminacje wojewódzkie – Rzeszów, 15 października 2019

Festiwal to przedsięwzięcie, któremu przyświecają dwa najważniejsze cele. Upowszechnianie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej oraz Żołnierzach Niezłomnych za pomocą muzyki i zachowanie od zapomnienia piosenek (melodii i tekstów) śpiewanych w oddziałach partyzanckich w latach 1939-1956.

Stowarzyszenie PASSIONART, Fundacja Armii Krajowej im. Franciszka Miszczaka w Londynie oraz  Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zapraszają dzięci i młodzież  w wieku od 6 do 18 lat, do wzięcia udziału w 
IV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima".  

Postać patrona Festiwalu nie jest przypadkowa, Henryk Rasiewicz KIM był żołnierzem 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Poza walką z bronią w ręku ramię w ramię z innymi żołnierzami Brygady kpt. Gracjana Froga SZCZERBCA, przysłużył się Ojczyźnie także w inny sposób. Jest on bowiem autorem wielu pieśni partyzanckich. Teksty stworzone przez Henryka Rasiewicza, szybko stawały się popularne w innych oddziałach Armii Krajowej, tak jak śpiewana na melodię Rozszumiały się wierzby płaczące – Noc zapada nad cichym jeziorem. Przepiękna ballada Na znojną walkę, autorstwa KIMA stała się nawet hymnem całej Kresowej AK.

Festiwal to projekt, który stanowi doskonałe interaktywne narzędzie, zachęcające młodych ludzi do pogłębiania swojej wiedzy na temat najnowszej historii Polski. Dla ostatnich żyjących kombatantów - świadków tamtych dni, stanowi spełnienie i doskonałą okazję do przekazania testamentu Polskiego Państwa Podziemnego i etosu Armii Krajowej młodemu pokoleniu. 

Przedmiotem festiwalu są piosenki i pieśni partyzanckie, obozowe, patriotyczne, związane tematycznie i chronologicznie z okresem od 1768 do 1989 roku, od Konfederacji Barskiej przez utratę Niepodległości, czasy Powstań Narodowych, I Wojnę Światową i odzyskanie Niepodległości, Międzywojnie, II Wojny Światowej, funkcjonowaniem Polskiego Państwa Podziemnego, Armii Krajowej, okresem Powstania Warszawskiego, walką o pełną niepodległość Polski, prowadzoną przez Żołnierzy Niezłomnych oraz okresem poprzedzającym i tworzącym dzieje Solidarności.

Festiwal składa się z dwóch etapów: przesłuchań wojewódzkich oraz eliminacji na szczeblu ogólnopolskim. Przesłuchania finałowe oraz Koncert Galowy połączony z rozdaniem nagród będzie miał miejsce w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” oraz w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie w dniach 16-18 listopada 2019 r. 

Eliminacje wojewódzkie na Podkarpaciu odbędą sie w Rzeszowie 15 października 2019 r. Zgłoszenia  prosimy przesyłać do dnia 27 września 2019 r. w formie elektronicznej na adres koordynatora eliminacji wojewódzkich: pani Judyty Trojanowskiej , e-mail: judyta.trojanowska@ipn.gov.pl tel. 17 86 06 054. 

do góry