Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie tablicy i Alei Dębów Pamięci Kapelanów Katyńskich – Kalwaria Pacławska, 12 maja 2019

12 maja 2019 r. przy sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla odsłonięto Aleję Dębów Pamięci Kapelanów Katyńskich, zamordowanych w 1940 roku przez NKWD. Byli wśród nich duchowni różnych wyznań. Wszyscy, podobnie jak inni polscy oficerowie, zginęli od strzału w tył głowy.

Z tej okazji odsłonięto pamiątkową tablicę, ufundowaną przez IPN. To pierwsze w Polsce takie zbiorowe upamiętnienie. W uroczystościach wziął udział marszałek Sejmu Marek Kuchciński, delegacja Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie wraz z dyrektorem dr. Dariuszem Iwaneczko, duchowni, przedtawiciele władz samorządowych, służb mundurowych i zaproszeni goście. 

Rzeszowski oddział IPN, na prośbę Zarządu Stowarzyszenia Pamięci Kapelanów Katyńskich, za wsparcie inicjatywy tego upamiętnienia, został uhonorowany medalem, „W służbie Bogu i Ojczyźnie”, ustanowionym z okazji 100. rocznicy powołania Biskupstwa Polowego w Polsce.

Uroczystości w Kalwarii Pacławskiej rozpoczęła msza święta w intencji pomordowanych kapelanów katyńskich oraz funkcjonariuszy i pracowników Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Arcybiskup Adam Szal w homilii, odnosząc się do słów z Ewangelii wg św. Jana, podkreślał atrybuty dobrego pasterza, który wskazuje drogę i broni owce od niebezpieczeństw. Zamordowani kapelani wojska polskiego byli wzorem do naśladowania przez współczesnych duchownych.

Odsłonięta Aleja Dębów Pamięci Kapelanów Katyńskich ma na zawsze upamiętniać ludzi, którzy poszli na śmierć razem z przedstawicielami polskiej inteligencji, którym do końca służyli. Taką inicjatywę podjął wspólnie przez Klasztor Znalezienia Krzyża Świętego Braci Mniejszych Konwentualnych w Kalwarii Pacławskiej oraz Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich.

Wśród osób, które przybyły do Kalwarii, aby oddać cześć pomordowanym wraz z żołnierzami duchownymi, były też rodziny ofiar. Trzech z 33 duchownych, którzy zostali dziś uroczyście uhonorowani poprzez Aleję Dębów pochodziło z Podkarpacia, a wobec kilku innych rozpoczęła się procedura beatyfikacyjna.

Fot. Piotr Szopa i Stanisław Stopyra

do góry