Nawigacja

Aktualności

Zmarł Jan Partyka - laureat Nagrody Honorowej IPN „Świadek Historii”

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że wczoraj, 15 kwietnia 2019 r., po ciężkiej chorobie zmarł Jan Partyka - laureat Nagrody Honorowej „Świadek Historii”, kolekcjoner militariów i pamiątek, ofiarodawcy cennych zbiorów do zasobu IPN, działacz społeczny.

ś.p. JAN PARTYKA urodził się 14 października 1931 r. w Nakliku, pow. biłgorajski. Był kolekcjonerem militariów i pamiątek po obrońcach Lwowa, legionistach, żołnierzach II wojny światowej, w tym żołnierzach Armii Krajowej i 2. Korpusu gen. Władysława Andersa; działaczem społecznym. Zebrał kolekcję liczącą ponad 2200 eksponatów, w skład której wchodzą m.in.: mundury, odznaczenia, odznaki wojskowe, fotografie, dokumenty, oporządzenie żołnierskie oraz broń biała. Jego zbiory eksponowane były na ponad 50 wystawach oraz 100 pokazach, które obejrzało łącznie ok. 60 tys. osób. W 2005 r. przekazał do IPN Oddział w Rzeszowie cenny zbiór plakatów z okresu Polski Ludowej i pierwszych lat III Rzeczypospolitej, gazet, wydawnictw, kopert i znaczków związanych z NSZZ „Solidarność” oraz „Solidarność Walcząca”. Materiały po zinwentaryzowaniu włączono do Oddziałowego Archiwum IPN w Rzeszowie, gdzie są wykorzystywane do celów naukowo-badawczych. Na bazie kolekcji Jana Partyki powstała stała wystawa „Czyn zbrojny żołnierza polskiego 1914-1945”, która w maju 2015 r. została ofiarowana Muzeum Okręgowemu w Rzeszowie, gdzie jest udostępniana zwiedzającym. Był autorem wielu książek: „Odznaki i oznaki PSZ na Zachodzie 1939–1945”, „Odznaki pamiątkowe obrony Lwowa oraz niektóre z lat 1918–1920”, biografii „Krętymi drogami z Naklika do Rzeszowa”. Współfundatorem i organizatorem utworzenia Izb Pamięci w Szkole Podstawowej w Kuźminie i w Publicznym Gimnazjum w Szyszkowie. Pomysłodawcą i współfundatorem obelisku w Nakliku, upamiętniającego potyczki i przemarsze wojsk podczas powstania styczniowego oraz pomnika upamiętniającego 24 osoby, które zginęły podczas II wojny światowej z rąk niemieckich okupantów i ukraińskich nacjonalistów. Działaczem społecznym m.in.: Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Automobilklubu Rzeszowskiego, Polskiego Związku Motorowego, Polskiego Towarzystwa Archeologicznego i Numizmatycznego, Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kraju. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym i Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Złotym Krzyżem z Gwiazdą Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Kombatanckim Krzyżem Zasługi Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem „Pro Memoria”, Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Honorową Nagrodą – Pierścień Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin–Borkowskiego, Odznaką Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego, Nagrodą Honorową IPN „Świadek Historii”.

Uroczystości pogrzebowe odbędą w środę, 17 kwietnia 2019 r., godz. 14.00 w parafii pw. św. Judy Tadeusza w Rzeszowie przy ul. Wita Stwosza 31, po czym doczesne szczątki zmarłego spoczną na Cmentarzu Komunalnym „Staroniwa” w Rzeszowie. 

Rodzinie i najbliższym wyrazy szczerego współczucia składa dyrektor i pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Rzeszowie.

 

do góry